Okul yöneticileri ve öğretmenlerin toplumsal cinsiyetçiliğe ve kadın yöneticilerin liderlik becerilerine yönelik görüşleri
The opinions of school administrators and teachers on social sexism and female administrators' leadership skills
  1. Tez No: 438239
  2. Yazar: SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, okullardaki yönetici ve öğretmenlerin toplumsal cinsiyetçiliğe ve kadın yöneticilerin liderlik becerilerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, kadınların okul yöneticiliği yapmalarına engel teşkil eden konular ve kendilerini liderlik becerileri açısından nasıl değerlendirdiklerini belirlemek amaçlar kapsamındadır. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin kadın yöneticilerin liderlik becerilerine ilişkin görüşlerini belirlemek için 17 görüşme ve kadın yöneticilerin okul yöneticiliği yapmalarına engel teşkil eden konular ve kendi liderlik becerilerine yönelik görüşlerini saptamak içinse 15 görüşme olmak üzere 32 görüşme yapılmıştır. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin toplumsal cinsiyetçilik ve kadın yöneticilerin liderlik becerilerine ilişkin görüşlerini ortaya koymak amacıyla Glick ve Fiske (1996) tarafından Amerika'da geliştirilen, Sakallı-Uğurlu (2002) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (Ambivalent Sexism Inventory) kullanılmıştır. Ölçek, toplamda 1500 kişiye ulaştırılmış ve 1037'si geri dönmüştür. 1037 ölçekten çeşitli nedenlerle (tam doldurmama, bütün sorulara aynı yanıtı verme, vs.) elenen 463 ölçekten sonra kalan 724 kişinin (okul yöneticisi ve öğretmen) verileri değerlendirmeye alınmıştır. Okul yöneticileri ve öğretmenlerle gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen veriler katılımcıların söylediklerinden yapılan alıntılar ile desteklenmiştir. Görüşmelerdeki açık uçlu sorulara verilen yanıtlar kavramlaştırılmış, daha sonra çıktılar üzerinde kodlama yapılarak tema ve alt temalar belirlenmiştir. Analizler sonucunda ortaya konulan tema ve alt temalar için frekans ve yüzde değerleri hesaplanmış ve yorumlanmıştır. SPSS paket programı ile gerçekleştirilen t testi analizi, Varyans analizi ve Sidak Post-hoc analizlerine ve bu analizlerin yorumlarına yer verilmiştir. Faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yorumlar diğer araştırmacıların araştırma sonuçlarıyla ve ilgili alanyazın ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out the opinions of school administrators and teachers on social sexism and female administrators' leadership skills. It also aims to determine how female administrators evaluate themselves in terms of leadership skills. To determine school administrators and teachers' views on the leadership skills of women administrators was conducted 17 interviews. 15 interviews were made to determine issues that constitute an obstacle to making school leadership of female administrators and the views of their leadership skills. A total of 32 interviews have been done. Ambivalent Sexism Inventory, which was developed by Glick and Fiske (1996) and adapted to Turkish by Sakallı-Uğurlu (2002) was used in order to reveal the opinions of school administrators and teachers on social sexism and female administrators' leadership skills. The scale was sent to 1500 school administrators and teachers and 1037 of them were replied. 463 scales were elected for some reasons (incomplete replies, same replies to all questions, etc.) and the data obtained from 724 scales were evaluated. The data obtained from the interviews with school administrators and teachers was supported with the participants' statements. The responds given to open-ended interview questions were conceptualized. After coding, themes and child themes were determined. The frequency and percentages of the themes and child themes were analyzed, calculated and interpreted. The analyzes and interpretations of t-test, Variance and Sidak Post-hoc tests conducted through SPSS packaged software were included in the study. Factor analysis was also done. Besides, the results were discussed based upon the results of other researchers' studies and related literature.