Kaynaştırma uygulamalarına devam eden işitme kayıplı öğrencilerin sosyal uyumlarının incelenmesi
Investigating the social adaptation of students with hearingloss in inclusive education
- Tez No: 438263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmanın amacı kaynaştırma uygulamalarına devam eden işitme kayıplı öğrencilerin sosyal uyum düzeylerinin ve uyum düzeylerini etkileyen etmenlerin belirlenmesidir. Amaç doğrultusunda karma yöntem kullanılmış, araştırma açımlayıcı sıralı desen olarak desenlenmiştir. Araştırmanın ilk kısmında sınıfında işitme kayıplı öğrenci bulunan, ilkokulda sınıf ve İngilizce öğretmenlerine, ortaokuldaysa Matematik ve Türkçe öğretmenleriyle çalışılmıştır. Sonuçta 75 öğretmene ulaşılmış, öğretmenlerden Güçler ve Güçlükler Anketi ve Sosyal Beceri Derecelendirme-Öğretmen Formlarını doldurmaları istenmiştir. Araştırmanın ikinci kısmında, ilk kısmındaki veriler sonucunda belirlenen 20 öğretmen ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Ölçeklerden ve görüşmelerden elde edilen sonuçlar, işitme kayıplı öğrencilerin sınıflarda gruba girememe, kavga etme ve yalnız kalma gibi uyum sorunları yaşadıklarını göstermektedir. Öğrencilerin gösterdikleri problem davranışlar ve sosyal yönden eksikliklerinin olması uyum sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Yaşadıkları bu uyum sorunları sonucunda kendilerini grubun dışında bırakmaktadırlar. Öğretmenler işitme kayıplı öğrencilerinin en az bir yakın arkadaşı olduğunu belirtseler de genellikle yalnız olduklarını ortaya koymaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research is to investigate the social adaptation level of students with hearing loss inclusive settings, and which factors have an impact on adaptation level. In line with this purpose mixed methods research desingn was implemented with the sub-design of exploratory sequential. At the first part of the research is studied with form teachers and english teachers who situated hearing loss students in their classroom at primary school, also mathematics teachers and turkish-language teachers at secondary school. After reaching to 75 teachers, is asked filling The Strengths and Difficulties Questionnaire and The Social Skills Rating-Teacher Forms. With the results of first part of research is determinated 20 teacher for second part of study for doing semi-structured interviews. Findings which is acquired from scales and interviews showed that students with hearing loss have adaptation challenges like having problems with peers, conflict with others and being alone. Externalizing problem behaviours by students with hearing loss and having defict in terms of social skills bring about having adaptation challenges of students with hearing loss. This adaptation challenges that is experienced by students with hearing loss end up with feeling out of peer group. Teachers said that students with hearing loss are alone most of time, however, they indicate that their students with hearing loss have at least one close friend.