Kırklareli il merkezi yer adları incelemesi
Kırklareli city center location names review
- Tez No: 438373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma Kırklareli il merkezine bağlı yer adlarının tarihi sürecini ve etimolojik yapısını incelemek üzere hazırlanmıştır. Kırklareli yer adlarının veriliş nedenleri, bu nedenlerin incelenen kelimelerle olan ilişkisi tespit edilmiştir. Yer adlarının etimolojik yapısı, yerleşim yerlerine ait halktan ve yazılı kaynaklardan elde edilen tarihi yerleşim öyküleri ve yer adlarında yaşanan değişim süreçleri açıklanmıştır. Bu çalışma ad bilimi, Kırklareli ili tarihçesi, yerleşim yerlerinin yapı ve içerik tasnifi, yerleşim yerlerinin etimolojik ve tarihsel yapısı olmak üzere bölümlenmiş olup her bölümün kendi içinde alt bölümlere ayrılarak açıklaması yapılmıştır. Kırklareli ili toponomik alanda incelenmiş, ilin yerleşim tarihine etken ve sebep olan belli başlı sosyolojik kavramlara da değinilmiştir. Hem dil bilim hem de halk bilim unsurları taşıyan çalışma sahip olduğu için bu yönüyle zengin ve yararlı bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared for investigation of historical process and etymologic structure of given settlement names that belongs to Kirklareli city center. Cause for the named of Kirklareli settlement, the relation between these causes and given settlement names are investigated. Etymologic structure of settlement names, historical settlement stories that are given from the people of the settlement and written sources and alteration of site names process are explained. This study is divided to name science, Kirklareli city history, classification of site structure and contents, etymologic and historical structure of site and every section is explained to subdivide itself. Kirklareli city is investigated as toponimi meaning, specific causes and effectives of sociological concept of site history is mentioned. Because of this study consist of both language science and folklore, this study will be beneficial and rich source.