Ayla Kutlu' nun çocuk edebiyatı ürünlerinde toplumsal cinsiyet rolleri
Social sex roles in Ayla Kutlu's children's literature works
- Tez No: 438374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ayla Kutlu, 1980 sonrası eserler vererek Türk edebiyatında yerini almış, yapıtları arasında özellikle çocuk edebiyatı ürünleri ile dikkat çekmiştir. Bu sebeple çalışmamız çocuk edebiyatı ürünleriyle sınırlandırılmıştır. Tez çalışmamızda Kutlu'nun kadın bakış açısı ile ataerkil yapının kimliklerin oluşmasında nasıl etkili olduğu kadın ve erkek kimliklerinin sınırlandırılmışlıklarını eserlerinde ne oranda yansıttığı incelenecektir. Tez araştırmamızda Merhaba Sevgi, Yıldız Yavrusu, Başı Kuşlu Çocuk isimli çocuk romanları; Harika İkizler serisinden oluşan üç hikâye kitabı; Minik Sultan serisi, Çiçek Elli Robot, Kendini Köpek Sanan Ayakkabılar, Beceriksizler Sirki, Pembe Saçlar Mavi Gözler, Gezgin Kertenkele ile Kutup Ayısı, Küçük Mavi Tren isimli çağdaş çocuk masalları ele alınacaktır. Giriş kısmında çalışmamıza bilimsel bir zemin hazırlayabilmek için çocuk edebiyatı ve toplumsal cinsiyet rolleri ile ilgili genel kavramlar hakkında bilgi verilecektir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Ayla Kutlu'nun hayatı, eserleri, edebi kimliğinin kronolojisi üzerine olacaktır. İkinci bölümde ise tezin ana konusu olan Ayla Kutlu'nun Çocuk Edebiyatı Ürünlerinde Toplumsal Cinsiyet Rolleri incelenecektir. Kadın kimlikleri roman, hikâye ve masallarında“anne”,“abla”,“kız çocuğu”ve diğer roller olarak alt başlıklar halinde; erkek kimlikleri ise baba, ağabey, erkek çocuğu ve diğer roller şeklinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Ayla Kutlu, marked her place in Turkish literatüre with her works in post-80's, drew particular attention with her works in children's literature. Therefore, the research focuses on her children's literature works. It has been confirmed that Kutlu reflects the restriction of the male and female identites which plays a part on the patriarchal identification from a female perspective. Children's novel such as“Merhaba Sevgi”,“Yıldız Yavrusu”,“Başı Kuşlu Çocuk”; three story books from the“Harika İkizler”series and contemporary fairy tales such as“Minik Sultan”series,“Çiçek Elli Robot”,“Kendini Köpek Sanan Ayakkabılar”,“Beceriksizler Sirki”,“Pembe Saçlar Mavi Gözler”,“Gezgin Kertenkele ile Kutup Ayısı”,“Küçük Mavi Tren”were included in the research. In the introduction part, information about the general conception on children's literature and social sex roles will be given in order to provide a better understanding to the study and to form a scientific basis to our study. The study consist of two major parts. The first part will be on Ayla Kutlu's life, work and literary lifechronology. On the second part of the study, the main subject of the study, the Social Sex Roles in Ayla Kutlu's Children's Literature Works, will be analyzed. While the female identities will be evaluated as“mother”,“sister”and“daughter”in her novels, stories and fairy tales, the male identities will be evaluated as“father”,“brother”and“son”.