Kamu çalışanlarının marka tercihi açısından üniversitelerin yüksek lisans programlarını seçme kriterleri üzerine bir pilot araştırma
A study about the criteria of choosing postgraduateprograms of universities with the perspective of brand preference of the public employees
  1. Tez No: 438415
  2. Yazar: ESRA ELBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, günümüzde oldukça önemli bir hale gelen marka ve marka tercihi ile tüketicinin satın alma davranışlarını yönlendiren faktörler ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Yapılan araştırmada kamu çalışanlarının marka tercihi açısından yüksek lisans programlarını seçme kriterleri belirlenmeye çalışılmıştır. Kamu çalışanlarına ait cinsiyet, yaş, statü, medeni durum ve çalışma süreleri gibi bazı demografik özelliklerine göre, kamu çalışanlarının yüksek lisans programlarındaki marka tercihlerinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Vatan Hizmet Binasındaki kamu çalışanları arasından amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 197 kamu çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için araştırmacı tarafından marka tercihi ölçeği geliştirilmiş ayrıca araştırmaya katılan kamu çalışanlarına ait demografik özellikleri, yüksek lisans programı marka tercihlerini öğrenebilmek amacıyla bilgi formu hazırlanmıştır. Anketler detaylı şeklide analiz edilmiş olup elde edilen veriler sistemli bir şekilde düzenlenerek katılımcıların marka tercihleri konusunda tartışma, sonuç ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate study thesis, the brand and the preference of the brand which have been become very important nowadays and the factors which lead the purchasing behaviors of the consumers have been investigated in detail. It has been tried to find out the criteria of choosing the postgraduate study programs of the public employees with the perspective of the brand preference.It has been studied if the preferences of brands of the public employees in choosing the postgraduate programs changed or not , according to the certain characteristics of the public employees such as gender, age, status, marital status, and duration of working. The research has been carried out among 197 public employees of The department of Istanbul Tax Office, Vatan Service Building (Istanbul VergiDairesiBaskanligi, VatanHizmetBinasi), with the method of sampling. In order to be able to collect data for investigation a brand preference scale has been developed and also an information form has been prepared to find out the demographic characteristics and brand preference of the public employees.Surveys have been analyzed in details and the data obtained has been arranged in a systematic way, and the discussions, the results and recommendations about the brand preference of the participants have been expressed.