Selçuklu Devletinin kuruluşunda oğuzlar ve Oğuz beyleri
Oghuzes and Oghuz Begs in the course of Seljuk State establishment
- Tez No: 438438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT HACISALİHOĞLU, YRD. DOÇ. DR. BURAK GANİ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Maverâünnehir bölgesine gelişleri ile birlikte kendilerini siyasi mücadeleler arasında bulan Oğuzlar, bu vakitten itibaren iki ayrı kol şeklinde hareket etmişlerdi. Bunlardan ilk grup, Selçuk Bey'in ölümü üzerine Buhara tarafına gelen Tuğrul ve Çağrı Beylerin himayesinde olan, diğer grup ise Selçuk'un oğlu Arslan Yabgu'nun ölümü üzerine Horasan'a yerleşen Oğuzlardı. Araştırmamızdaki amaç, bu iki kola ayrılan Oğuzlar'ın siyasi faaliyetlerini ve devletlerle olan ilişkilerini incelemektir. Zira bu Oğuz gruplarından biri Ortaçağ Türk Tarihi'nin mühim devletlerinden biri olan Selçuklu Devleti'nin kurulmasında başlıca rolü oynarken diğer grup ise, kuruluş sürecinde bağımsız hareket ederek gittikleri her sahanın, zamanla Türkleşmesinde mühim rol oynamışlardır. Anahtar Sözcükler; Selçuklu Devleti, Oğuzlar, Oğuz Beyleri
Özet (Çeviri)
Together with arriving in Transoxiona region The Oghuzs who found themselves in political struggles, moved as two separate groups since that time. The first group of Oghuzs was the group who came to Buhara under the auspices Tugrul and Cagri Begs and the other group was the group of Oghuzs who settled in Horasan after the death of Seljuk Beg's son Arslan Yabgu. The purpose of this study is to examine the political actions and relationships with the other countries of Oghuzs who separated into two groups. Because one of these Oghuz groups having played a major role in the establishing of Seljuk Empire one of the prominent states of Medieval Turkish History, the other group acted freely and helped the area to be Turkish where they moved in time. Key Words; Seljuk Empire, Oghuzs, Oghuz Tribes.