Selçuklu Devletinin kuruluşundan Moğol istilasına kadar Belh ve çevresi (1040-1212)
Balkh and its surroundings from the foundation of the Seljuk State to the Moghol invasion (1040-1212)
  1. Tez No: 899911
  2. Yazar: MELEK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sasaniler döneminde kurulan Belh şehrinde tarih boyunca farklı hanedanlar hüküm sürdü. Baktria topraklarının merkezi sayılan bu şehir, Akhunlar'ın hâkimiyetine de girmiştir. Bu hanedanlardan Gazneliler'den toprak almak suretiyle güçlenen Büyük Selçuklular, hâkimiyetlerinin başlangıcından Oğuz isyanına kadar Horasan Eyaletine bağlı Belh'i ellerinde tuttular. 1040 Dandanakan Savaşı sonrası, Selçuklu önde gelenleri arasında yapılan toprak paylaşımında Çağrı Bey'in payına düşen topraklar arasında yer alan bu şehir, gerek jeopolitik konumu gerekse Oğuzlara yurt olması sebebiyle devletin yıkılışına kadar ön planda kaldı. Belh, İpek yolunun işler bir güzergâhı üzerinde bulunmakla sadece coğrafi konumuyla değil siyasi, şehir tarihi, ekonomik ve kültürel açıdan da gelişmelere sahne oldu. Selçukluların Belh üzerindeki siyasi etkisi şehri sınır bölgelerinde önemli bir güç haline getirdiği gibi, şehirde farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan zengin bir kültürel miras oluşmaya devam etti.
Özet (Çeviri)
Throughout history, various dynasties ruled the city of Balkh, which was established during the Sassanian period. This city, considered the center of Bactrian lands, was also an important region under the control of the Hephthalites. The Great Seljuks, who strengthened by acquiring land from the Ghaznavids, held Balkh from the beginning of their rule Khorasan Province until the Oghuz rebellion. After the Battle of Dandanaqan in 1040, Balkh, which was among the lands allocated to Chaghri Beg during the division of territories among Seljuk leaders, remained prominent until the fall of the state due to its geopolitical position and its role as a homeland for the Oghuz. During this period, Balkh, located at a significant point on the Silk Road, became a focal point of trade and cultural exchange. The city witnessed not only geographical importance but also developments in political, economic, and cultural aspects. The Seljuk political, city history influence over Balkh made the city a significant power in the border regions. A rich cultural heritage, bearing traces of different civilizations, continued to develop in the city.