Kırklareli'de Boşnak halk kültürü
Bosnian's folk culture in Kırklareli
  1. Tez No: 438455
  2. Yazar: ESRA SIZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
1878 Berlin Antlaşması'yla Bosna-Hersek'in yönetimi Avusturya'ya bırakılmıştır. O tarihten sonra Müslüman olmayan bir yönetim altında yaşamak istemeyen Boşnaklar Osmanlı Devleti'ne göç etmeye başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da bu göçler günümüze kadar devam etmiştir. Boşnakların Türkiye'de yerleştirildikleri illerden biri de Kırklareli'dir. Kırklareli'de Boşnak nüfusun çoğunlukta olduğu köyler şunlardır: Balaban, Hamdibey, Gökyaka, Balkaya, Aksicim. Bu köyler merkezden uzak, dağ köyleri olmaları sebebiyle kültürel dokusunu koruyabilmiştir. Sözü edilen yerleşim birimlerindeki öğeler halk bilimi alanı için kıymetli kültür hazineleridir. Ancak kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ve büyük şehirlere göç gibi sebeplerle bu bölgedeki kültürel öğeler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışma neticesinde bu bölgelerden derleme metoduyla elde edilen öğeler halk bilimi açısından incelenerek kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Bosnia and Herzegovina is left to the Austrian goverment at Treaty of Berlin in 1878. After this date, Bosnians who don't want to live with a non-müslim goverment, began to migrate to the Ottoman Empire. After the establishment of the Republic of Turkey has continued migration. Bosnians were placed in one of the cities of Turkey is Kırklareli. Villages where the majority of the Bosnian population are in Kırklareli: Balaban, Hamdibey, Gökyaka, Balkaya, Aksicim. These villages are far from the center and they are the mountain villages. Therefore, these villages has kept its cultural characteristics. The items in the said settlements are precious cultural treasure for the folklore. However for reasons such as the spread of mass media and the big cities are faced with the danger of extinction cultural elements in this region. At that working, the information obtained using the compilation method from these regions and examining the terms of the folkloristic was recorded.