Travels in Greece, Turkey and the Holyland (1817-1818) isimli seyahatnamenin Türkçeye tercüme edilerek değerlendirilmesi
The transcription and evaluation of Travels in Greece, Turkey and Holyland (1817-1818)
  1. Tez No: 438462
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Osmanlı tarihi üzerine yapılan çalışmaları destekleyen kaynaklar arasında seyahatnameler önemli bir yer tutmaktadır. İstanbul'un fethinden itibaren sınırlarını genişleten Osmanlı Devleti, yıkılışına dek her dönemde farklı milletten seyyahların akınına uğramıştır. Bu doğrultuda 19. Yüzyıla gelindiğinde de pek çok Batılı seyyah, Osmanlı'nın çeşitli ülkelerini ziyaret ederek izlenimlerini kaleme almıştır. Bu çalışmada, 19. Yüzyılın başlarında Osmanlı ülkesine seyahat etmiş Fransız seyyah Louis Nicolas Philippe Auguste de Forbin'in; Travels in Greece, Turkey and the Holy Land isimli seyahatnamesinin transkripsiyonu yapılarak, seyahatnamede yer alan bilgiler mevcut literatüre uygun olarak analiz edilmiştir. Bu çalışma doğrultusunda seyahatin yapıldığı 1817-1818 yılları arasında Osmanlı devletinin siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda içinde bulunduğu durum ve devletin genel yapısına dair araştırmacılara bir nebze de olsa bilgi verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The travelbooks is so important sources of Ottoman history. The Ottoman Empire which extend of border since conquest of Constantinople were visited by many travellers until decay of empire. Accordingly a lot of Western traveller visited in Ottoman states and wrote travelbooks. In this study, the travelbook of Travels in Greece, Turkey and the Holy Land which written by Louis Nicolas Auguste de Forbin transcripted and examined by current literature based on informations mention of travelbook. So that the aim of this study is to provide information ort he researchers and make contribution to the politic, social and economic history of Ottoman empire in XIX. century.