An historical and iconographical study of a group of twenty post Byzantine icons in the Antalya Museum (Volume I: Text)
Antalya Müzesi'nde bulunan bir grup Bizans sonrası ikonanın tarihsel ve ikonografik incelenmesi (2 cilt)
  1. Tez No: 89736
  2. Yazar: SERCAN YANDIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHARLES GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bilkent üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünde yapılan tez çalışması Antalya Müzesinde bulunan 172 ikonadan seçilen bir grup (yirmi adet), yayınlanmamış, Yunan Ortodox ikonasının, tarihsel ve ikonografik olarak incelenmesini kapsamaktadır. Tez ayrıca seçilen yirmi ikonanın detaylı kataloğunuda içermektedir. Yirmi ikona, Antalya müzesindeki toplam 172 ikonadan seçilmiş bir örneklem grubudur. Grubun kronolojisi, yapıldıktan yerler, ve sitilistik ve ikonografik özellikleri değerlendirilmiştir. Antalya şehri ondokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyıl başı, tarih perspektifinde gözden geçirilmiştir. Ardından ikonanın genel tarihi, tanımı ve özellikleri ana hatlarıyla Bizans tarihi çerçevesinde sunulmuştur. Seçilen yirmi ikonanın yapıldıkları ve geldikleri yerler bilinmemektedir. Grup içinden iki ikonaya tarih atılmıştır. Diğer ikonaların kronolojileri, ikonografik bir öğe, veya ikona arkasına yazılan elyazılan ve tarihler yardımı ile terminus ante quern veya terminus post quern şeklinde tarihlendirilmiştir. Yirmi ikonanın sitilistik incelenmesi dört anahtar terim ışığında yapılmıştır. Bunlar; konservatif (geleneksel), mahalli (etnik), modern (Rönesans prensiplerini esas alan batı iv tc WSEXSSJkAvrupa etkisi), ve eklektik sitillerdir. Toplam 172 ikonadan seçilen örneklem grubu yirmi ikonanın geleneksel, mahalli, ve eklektik görüşler etkisi altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Figures, one Table The present thesis explores a group of twenty unpublished Post Byzantine Greek Orthodox icons housed in the Antalya Museum. The entire collection of icons in the Antalya Museum numbers 172. These twenty icons, a representative sample of the whole collection, are examined in terms of their chronology, provenance, and stylistic and iconographic features. A detailed catalogue of the icons provides a complete documentation. The icons rarely have fixed dates. Of the twenty presented here, two have dates painted on them, and five others have either dates pencilled on the back or iconographic indicators of dates, and so can be assigned a terminus post quern or a terminus ante quern. These dates, either a precise year or within a certain range, are in the nineteenth and early twentieth centuries. The remaining thirteen icons, because of general similarities of their style and iconography to these seven, seem also to be products of the nineteenth and early twentieth centuries. The place of manufacture of these icons is almost without exception unknown. However, they all ended in Antalya, and thus represent the tastes of nineteenth century Greek uOrthodox Antalians and the kinds of icons that they could obtain, either locally or while on travels. The thesis first explores the cultural context of the Greek Orthodox community of nineteenth and early twentieth century Antalya. Then, as a background for the twenty Antalian icons, the nature and purpose of icons are surveyed, from early Christianity to modern times. The catalogue follows. Finally, the chronology, place of manufacture, and stylistic and iconographic features are discussed. Four stylistic approaches are identified: Conservative, Provincial, Western, and Eclectic. Their usesamong the twenty Antalian icons and selected icons from elsewhere in Turkey and Greece are discussed. The icons housed in the Antalya Museum provide information on the Greek Orthodox population of Late Ottoman Antalya, both as artistic expressions of religious beliefs and practices and as historical documents. But Post-Byzantine art, especially as it survives in Turkey, has been little studied and is poorly known. This study, by presenting twenty previously unpublished icons from the Antalya Museum collection, has taken a step toward filling this gap. in