Rumeli göçmenlerinin siyasal katılımı ve davranışları 'Bayrampaşa ilçesi örneği'
The motivation factors and impact of rumelian voters on Turkish political culture: Bayrampaşa district as a case sample
- Tez No: 438469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Siyaset, insanların hayatlarının bazı kesimlerinin geçici veya daimi olarak ortak olması veya zaman zaman kesişmesi yüzünden alınması gereken ve uyulmaları bir ahlaki müeyyideden ziyade hukuki bir yaptırımla veya buna benzer maddi temeli olan yaptırımlarla desteklenen kararları alma sürecidir.(Yayla, 2005: 208) Siyasetin karar alma süreci olması onu bir siyasal katılım gerçekleştirme ve bir siyasal tercihte bulunma zorunluluğu getirmesine neden olur. Bu siyasi kararlar sadece sandığa gidip oy kullanmak/kullanmamak olabileceği gibi çok daha ileri boyutlarda katılımı da kapsamaktadır. Gerek diğer katılımlarda gerekse oy verme davranışı olarak seçmeni partiye yönelten tek bir neden olabileceği gibi birden fazla ve çok daha karmaşık nedenlerde olabilir. Bu amaçla en temel şekilde seçmen teorileri ekonomik ya da toplumsal seçmen davranışı olarak şekillendirilebilir. Yapılan çalışmada Rumeli göçmenlerinin seçmen davranışlarının hangi teorik temellere dayandığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla katılımcılarla derinlemesine görüşme yapılarak hangi temel ölçütlere göre seçmen davranışı gösterdiklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında yer alacak seçim dönemleri; 30 Mart 2014 yerel seçimleri, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Ve 2015 yılında yaşanan 2 genel seçimi kapsamaktadır. Araştırmayı belirleyecek olan seçimlerin bu dönemleri kapsamasını temel nedeni içerisinde yerel, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yer almasıdır. Bu anlamda farklı seçimleri araştırması hangi seçim türünde seçmenin ne tür öncelikleri benimsediğinin kavranması açısından önem taşımaktadır. Partiden partiye, göç edilen yıla, cinsiyete diğer bazı değişkenlere göre farklı belirleyicilere göre oy verme davranışı gösteren seçmenler açısından seçim davranışı gösterirken birçok faktörün etkili olmasına rağmen asıl sandığa götüren ve daha doğru ifadeyle asıl desteklenen partiye yönlendiren nedenler üzerinde kapsamlı bilgi aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Politics is a decision-making process that has to be supported by a legal sanction or substantive sanctions rather than a moral obligation in which has to be taken and obeyed due to the being association or sometimes intersection of some parts of people's lives temporarily or permanently. (Yayla, 2005: 208) The being of politics as a decision-making process does result with a political participation and an obligation to make a political choice. These political decisions not only include voting/not voting but also the participation in much further dimensions. In both other participations and as a voting behavior, there can be one, more than one or much more complex reasons that pave the way for electorate to orient into the party. For this reason, basically, the electorate theories can be shaped as economic or societal voting behavior. In this study, it has been tried to understand the theoretical foundations of voting behaviors of Rumeli immigrants. For this direction, it has been aimed to determine the prominentcentral criteria on the voting behaviors of the selected group by making in-depth interviews with the participants. The election periods used in this research do include 30 March 2014 local elections, 10 August 2014 Presidency elections and also the two general elections held in 2015. The main reason of this selection is it covers local, presidency and general elections. In this manner, researching different elections is important in terms of comprehending whichthe fundamental priorities are taken into consideration by the electorate in different election types. When the voting behaviors of electorates can alter in parallel withdifferent determinants such as from party to party, the migrated year and also sex, even though several factors are dominant, comprehensive info have been provided on the reasons that are leading over balloting, in other words, the orientation to the really supported party.