İstanbul ili Bayrampaşa ilçesi Rumeli göçmenleri halk kültürü araştırması
The research of Istanbul city Bayrampaşa district Rumeli migrants folk culture
  1. Tez No: 516936
  2. Yazar: ŞEYDA SATILOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Rumeli göçmenleri çeşitli siyasal, sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı farklı tarihlerde pek çok kez göç hareketine dâhil olmuşlardır. Bu göç hareketleri ile birlikte geniş coğrafyalara yayılan Rumeli halkı ülkemiz topraklarında da yerleşim imkânı bulmuştur. Türkiye'nin pek çok iline yerleşen Rumeli göçmenlerinin yoğun olarak göç ettiği mekânlardan biri de İstanbul olarak bilinmektedir. İstanbul'un bilhassa Bayrampaşa ilçesinin büyük bir kısmını Rumeli göçmenleri oluşturmaktadır. Rumeli göçmenleri tarafından gerçekleştirilen bu göç hareketleri ile birlikte İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde kültürel alışverişin bir sonucu olarak karma bir kültürel yapı meydana gelmiştir. Çalışmamızda İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde yaşayan Rumeli göçmeni halkın geçiş dönemleri, halk edebiyatı ürünleri, halk mutfağı ve halk bilgisi ürünleri araştırılmıştır. İlçede yaşayan halkın yaşattığı âdet, gelenek ve göreneklerin kökenleri incelenmiş; bu âdet, gelenek ve görenekler tanıtılarak benzerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rumelian immigrants have immigrated lots of times in history because of different political, social and economical reasons. They have spread over wide oreas, including our country. They have moved to lots of different cities in Turkey, especially to İstanbul. There are a lot of Rumelian immigrants in Bayrampaşa in İstanbul. With the immigration movements of Rumelian immigrants, there have been a mixed cultural structure in Bayrampaşa, as a result of cultural interchange. We searched about the immigration periods, folk-literature products, folk cuisine and the unwritten literature products of these population, who live in Bayrampaşa. We also searced the origins of their traditions and introduced them. Then we compared all of them to the similar ones.