Edirne'de düzenlenen tarihi Kırkpınar yağlı güreş etkinliklerinin, görsel kimlik oluşumunda sanatsal çalışmalara yansıması
Reflection of historical Kırkpınar oil wrestling events coordinated in edirne on visual identity creating artistic works
- Tez No: 438491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DİNÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Modern yaşam, beraberinde pek çok teknolojik gelişmeye fırsat tanımıştır. Sanatsal alanda baskı makinasının bulunarak geliştirilmesi grafik tasarım sanatını da etkilemiştir. Baskılar artık yazı olmaktan çıkarak, resimle içe içe kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle gelişen görsel dünya, imgesel olarak farklılaşma içine girmiştir. Mağara resimlerinden başlayarak günümüzde her alanda kendini göstermeye başlayan görsel iletişim çağı ortaya çıkmıştır. Resim, sinema, reklam, afişler gibi görsel iletişimi sağlayacak kaynaklar artmaya başlamıştır. Görsel imgelerle kurulan mesajların etkili, kalıcı ve dikkat çekici olduğunun farkına varan modern dünya, onu daha farklı alanlarda da kullanmayı hedeflemiştir. Görsel imgeler artık kültürü şekillendirmeye başlamıştır. Kültür içinde belirli bir kimlik kazanma çabası, grafik tasarımın ürünü olan logo ve amblemlerle sağlanmıştır. Kurumsal kimliği en iyi şekilde ilk bakışta yansıtacak olan o kurumun logosu olmuştur. İmajı gözler önüne seren logoda kullanılan renkler, şekiller ve yazılar grafik tasarımın ilke ve elemanları sayesinde anlam kazanmıştır. Kültürel bir miras olan Kırkpınar, Kırkpınar logosu kurumsal kimliğini ortaya koymaktadır. Görsel iletişimi sağlayacak olan afişler, kataloglar, davetiyeler görsel kimlik oluşumuna etki ederek, kalıcılığı ve devamlılığı sağlayıcı araçlardır. Bu yüzden Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin grafiksel çalışmaları incelenerek, yorumlanmıştır. Bunun yanında Kırkpınar'ı tanıtıcı reklam, belgesel ve projeler tespit edilerek, tanıtılmıştır. Kırkpınar'ın kültürel öğeleri ve ritüelleriyle, güreş sporunun dışında bir kültürel miras olduğu açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern life, gave chance to plenty of technological advancements. In artistic field, invention and development of printing machine also affected the graphic design art. Printings were no longer writings, and they were started being used together with pictures. Thus, progressing visual world enters into the imaginative differentiation. Starting with the cave pictures and bursting into sight in all areas nowadays, visual communication era becomes evident. Resources like pictures, movies, commercials and posters to provide visual communication started to increase. Realizing it is more effective, permanent and remarkable to establish messages with visual images; modern world intended to use it in different fields. Now visual images will be starting to shape the culture. Gaining a certain identity within the culture is provided with logo and emblems which are to be productions of graphic design. What reflects corporate identity best at first sight is the logo of that corporation. Colours, shapes and writings used in the logo which reveals the image are gained their meanings thanks to principles and elements of graphic design. As a cultural heritage, logo of Kırkpınar shows its corporate identity. To provide visual communication; posters, catalogues, invitations are tools providing permanence and persistence by having an impact on visual culture creation. Therefore, graphical works of Historical Kırkpınar Oil Wrestling are investigated and interpreted. Besides, commercials, documentaries and projects advertising Kırkpınar are determined and introduced. It is clearly seen that with its cultural elements and rituals apart from wrestling Kırkpınar is a cultural heritage.