Soğuk savaş sonrası Kıbrıs sorunu ( 1990 - 2015 )
The Cyprusis sue after the cold war (1990-2015)
  1. Tez No: 438492
  2. Yazar: GÜZİDE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Soğuk Savaş Sonrası Kıbrıs Sorunu (1990-2015)”başlıklı bu araştırma Soğuk Savaş sonunda Kıbrıs sorununu ele almak amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda araştırmada tarama modeli kullanılmış ve literatürde yer alan bilgiler ışığında araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın giriş bölümünde Kıbrıs Adası'nın tarihsel sürecinden bahsedilmiştir. Bu bölümde Kıbrıs'ın Osmanlı Devleti himayesine girmeden önceki ve Osmanlı Devleti topraklarına katıldığı süreç tarihsel olarak değerlendirilmiştir. Bu tarihsel süreç içerisinde Kıbrıs Adası'nın hakimiyetini alan devletler ve bu devletlerin Kıbrıs'a ilişkin uyguladıkları stratejik değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde Kıbrıs'a ilişkin tarihsel sürecin ardından birinci bölümünde Soğuk Savaş Dönemi'nde (1945-1990) Kıbrıs sorunu ele alınmıştır. Bu dönemde yapılan anlaşmalar, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulması ve dağılması sürecinin yanında Kıbrıs Barış Harekatı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulması dönemleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, Soğuk Savaş sonrası Kıbrıs sorunu ele alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ortak deklarasyona değinilerek, Soğuk Savaş sonrası Kıbrıs sorunu değerlendirilmiştir. Araştırmanın dördüncü ve son bölümünde, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı döneminde Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki ilişkiler tarihsel açıdan kronolojik şekilde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cyprus is sue after the Cold War (1990-2015) headed the research at the end of the cold war is intended to deal with the Cyprus problem. The scanner model used in the investigation in this regard and completed research in light of information contained in the literature. Research is mentioned in the preamble of the historical process of the island of Cyprus. In this section, the previous process and the Ottoman Empire joined the territory of Cyprus without the patronage of the Ottoman state was evaluated as historical. This area of the state and the domination of the island of Cyprus in the historical process of these states is given to strategic evaluation applied on Cyprus. Following the introduction of the historical process on Cyprus in the first part of the study during the Cold War (1945-1990) is considered the Cyprus problem. These agreements made at the time, next to the establishment of peacekeeping operations in Cyprus and the Republic of Cyprus and Northern Cyprus were evaluated by disintegration of the establishment of the Turkish Republic period. In the third part of the study, after the cold war has been over the Cyprus issue. Republic of Turkey signed a joint declaration with North Cyprus Turkish Republic with reference to the post-cold war Cyprus problem is evaluated. In the fourth and final part of the study, during the ruling Justice and Development Party, relations between the Republic of Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus is expressed in historically chronological way.