Kıbrıs sorununda milliyetçi söylem ve Türk dış politikası (1950-1974)
Nationalist discourse and Turkish foreign policy in cyprus issue (1950-1974)
- Tez No: 438490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Coğrafyasının stratejik öneminden kendini soyutlayamayan Kıbrıs Adası, tarihinin başından beri üzerinde hâkimiyet kurulmaya çalışılan ve adaya sahip olan ülkenin bölgenin de hâkimi olduğu kabul edilen bir jeostratejik önem arz etmiştir. 1571'de Osmanlı İmparatorluğu'nun adayı fethetmesi ve 1821'de Yunan toplumunun bağımsızlığını kazanması Kıbrıs Adası'nın kaderini değiştiren en önemli etkenler olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu uzun yüzyıllar adada hüküm sürmüş ve barışı sağlamıştır. Yunanistan ise adayı Megali İdeası doğrultusunda ele geçirilecek bir hedef olarak görmüş, politikalarını bu doğrultuda oluşturmuştur. Ada hâkimiyetinin İngiltere'ye geçmesiyle birlikte Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler bir arada yaşamak zorunda kalmışlardı. Yıllar içerisinde Yunanların Megali İdea istekleri güçlenmiş ve bunun için çeşitli saldırılarla Türk halkını ortadan kaldırmaya çalışmışlardır. Türk tarafı tüm bu saldırılara 1955'e kadar sessiz kalmıştır ancak bundan sonra daha etkin politikalar yürütmeye başlamıştır. 1960'da İngiltere, Türkiye ve Yunanistan garantörlüğünde Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuştur ancak sorunlar çözülememiş, gittikçe karmaşık bir hal almıştır. Uluslararası arenaya taşınan Kıbrıs sorunu her iki devlet için 'milli dava' haline gelmiştir. Yunanistan'da değişen siyasal yönetim ve Türkiye'de Kıbrıs konusunda bilinçlenen kamuoyu sorunun şiddetini arttırmıştır. Türkiye'de Kıbrıs sorunu, basın, toplumsal örgütlenmeler ve milliyetçi söylemlerle desteklenmeye başlamıştır. Hem Yunanistan hem Türkiye tezlerini milliyetçilikle açıkladıkları Kıbrıs için pek çok mücadele vermiştir ve bugüne kadar bu sorun üzerinde bir anlaşmaya varamamışlardır.
Özet (Çeviri)
Cyprus Island taht could not abstract itself from its destiny an had been tried to dominate over from the begining of its history, had a geostrategic importance because it was accepted that gets possesion of the country will dominate the region. In 1571 the Ottoman Empire conqered the Island and in 1821 Greek society gained independence and those were the most considerable factors that changed the destiny of the Cyprus Island. From the point of Ottoman's view, the Ottoman Empire was the unique government that established peace and dominated over the island the longest time. From the point of Greek nation view, their sacred ideal“Megali İdea”must be complemented by possessing the Cyprus. When the United Kingdom is getting the domination of the island, Greek Cypriots and Turkish Cypriots have to live together. In years, the Greek's demands about Megali İdea strengthened and in order to achieve this, they tried to eradicate the Turkish people with various attacks. The Turkish side had remained silent until 1955 these attack but then it has turned out to be more effective execution policy. In 1960, United Kingdom, Turkey and Greece as guarantor established Cyprus Republic and this made it more difficult situation in island. Cyprus issue that moved to international arena has become a national case for both states. Changing political management in Greece and the public awareness in Turkey about Cyprus increased the severity of the issue. Cyprus issue began to supported by press, social organizations and nationalist rhetoric in Turkey. Both Greece and Turkey fought tehir Cyprus thesis that they explain it with nationalism and they failed to reach an agreemen on this issue.