Yunanistan'ın Evros Bölgesi Dolmen, Çistler ve Kaya Mezarları
Greek Thrace, Area of Evros Dolmen, Cysts, Rock Tombs
  1. Tez No: 438494
  2. Yazar: STAVROS KIOTSEKOGLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarih boyunca her çağda ve her kültürde hayatını kaybedinlerin ardından anma törenleri düzenlenir, hediyeler ve kurbanlar sunulurdu. Bu törenler, çok sevdiğimiz atalarımızı anma ve ölümle olan ilişkimizin temel özelliğidir. Bu törenler; ilişki kültürümüzü, ideolojimizi ve yaşam tarzımızı büyük bir ölçüde etkiler. Ölüm her yerde var olmanın yanı sıra yaşam ve ölümsüzlük teorilerininde başlangıç noktasıdır. Yer yüzündeki insanların kültürleri, efsanelerden etkilenen psikolojilerinin ürünüdür, hiç şüphesiz ki Trakya'lılarda da bu böyledir. Dağ, taş ve tümülüsler Büyük Ana Tanrıça'nın fiziksel formu niteliğindedir ve ölen kişinin doğduğu yer olan toprağa (Ana Tanrıçanın doğum organı-rahmine) geri dönme isteğidir. Eshilos Yeryüzün΄den övgü ile şöyle bahseder «Bütün varlıkları doğurur, besler ve tekrar bereketli kucağına alır». Ege'de ve Trakya'da tanrı; antropomorfik (insan formu) özellikleriyle tasvir edilir, (kayaya oyulmuş iki niş ile), annenin yaratıcı dünyasının doğum döngüsünü, geliştiriciliğini, ölümü ve ölümden sonra tekrar doğumu vurgular, yeryüzünün sıcak rahminden soğuk mezara geçişini onaylar, kişinin atalarıyla toplanma zamanının yaklaştığına işaret eder. Dolmenler, kaya mezarları, mezar tümülüsleri, ve sur duvarlarının yakınlarındaki kaya yığınları, Ege'nin ve Trakya bölgesinin «Megalitik bahçeleridir.», yemyeşil çam ağaçları ve meşe ağaçlarının gölgesinde yalnız ve ihtişamlı bir şekildedirler.
Özet (Çeviri)
In all times and in all cultures the culture of memory for those who died, with offers and sacrifices after death, are the main characteristics of the relationship that each of us has with death and the lovable ancestor, a relationship that affects our culture, our ideology, even our lifestyle. Death is omnipresent and is the starting point of all theories of life and immortality, a psychological product of mythopoetic conscience of every human culture and no doubt of the Thracian. The mountain, the rock and the tomb are forms of Big - Mother Goddess bay (-vaginal) whose doctrinal son would be buried. Aeschylus praises her because it is the Earth that generates all beings, nourishes and returns again in the fertile lap». In the Aegean Thrace deity is depicted with anthropomorphic features (with two niches carved into the rock), emphasizing the creative world of the mother in the cycle of birth, growth, death and rebirth, ratifying the transition from the warm womb to the cold tomb of earth, an impending sign of meeting with the ancestors. The dolmens, the rock cut tombs and burial mounds with accumulated stones near the fortification walls, is «the megalithic garden» of the Aegean Thrace, a solitary splendor over the green pines and shade of oak.