Athena Kültü ve Anadolu Athena tapınakları
- Tez No: 4551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET“Athena Kültü ve Anadolu Athena Tapınakları”başlıklı tez araştırmamızda, kült ve kült yerleri genel bir çerçeve içinde incelenmiş, bu yapılırken kült yerleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar da ortaya konulmaya çalışılmıştır. Athena kültü, Yunanistan'da geniş bir alanda yayılma gösterdiğinden, araştırmada yalnız Anadoluda bulunanlar ele alınmış ve buradan bir genelleme yapılmak istenmiştir. Çalışmada konu ile ilgili bilgi kaynaklarının yanı sıra, Assos, Truva, priene, Milet ve Side 'de arazi çalışmaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis, on“The Cult of Athena and Temples of Athena in Anatolia”, investigates the cult and its places of worship in Anatolia, in an attempt to point out the similarities and the differences between them. The cult of Athena was extremely widespread geographically. This research project was limited to the temples in Anatolia and general comments have been made on the basis of these observations. In carrying out this research the author made on-site studies in Assos", Troy, Priene, Miletos and Side in addition to consulting reference sources.