Eskişehir 2013 Türk dünyası kültür başkentliği'nin ulusal basındaki yansımalarının şehir pazarlaması ekseninde değerlendirilmesi
Assessment of the Eskisehir 2013 Turkish world capital of culture on the national press in the framework of city marketing
- Tez No: 438508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL SEMİH KİMZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küreselleşme ile birlikte ülkeler düzeyinden şehirler düzeyine inen rekabet, şehirlerin yönetim bakış açılarını değiştirmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu noktada pazarlama yaklaşımlarının şehirlere uyarlanmış hali olan şehir pazarlaması devreye girmektedir. Şehirlerin sahip olduğu özgün kültürler, şehir pazarlamasının etkinliğini artırmaktadır. Bu durumun yansıması olarak kültür başkentliği uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği'nin (TDKB) medyadaki görünürlüğü, ulusal gazetelerin internet sitelerindeki haberler ekseninde ele alınmıştır. Başkentliğin gerçekleştiği Mart 2013-Mart 2014 tarihleri arasında, HaberTürk, Radikal, Yeniçağ, Yeni Şafak, Zaman gazetelerinin internet sitelerinde yayınlanan haberler içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizinin tema ve kategorilerinin belirlenmesinde, şehir pazarlaması literatüründen faydalanılarak oluşturulan ASH Aktörler-Stratejiler-Hedef Grupları Modeli kullanılmıştır. Eskişehir 2013 TDKB sürecinde yoğunlukla rol alan aktörler, şehir pazarlaması stratejilerine örnek gösterilecek faaliyetler ve öne çıkan hedef gruplar haberlerdeki veriler üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda, resmi aktörlerin başat rol aldığı; bir mega organizasyon olarak Türkvizyon'un dikkat çektiği; başta Yunus Emre ve Nasreddin Hoca olmak üzere tarihi şahsiyetlerin anıldığı; hedef grup olarak da sanatçılar, çocuklar ve gençlere yönelik çok sayıda etkinliğin basında yer aldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The competition which steps down from the country level to city level with globalization, obliges cities to change their viewpoints about their management. In that case, city marketing which is adapted to cities in terms of marketing approaches stands in the breach. The unique cultures that cities have increase the effectiveness of city marketing. As a result of that, implementations of capital of cultures emerge. In this study, Eskisehir 2013 Turkish World Capital of Culture's appearance on media is analyzed over news from the websites of the national papers. The dates of March 2013 and March 2014 when the Turkish World Capital of Culture happened, news of 5 national newspapers (Haberturk, Radikal, Yenicag, Yeni Safak and Zaman) featured on the internet are subjected to content analysis. AST (Actors-Strategies- Target Groups) Model is applied by making use of city marketing literature to determine the theme and categories of content analyses. Actors which took a major role in the process of Eskisehir 2013 TWCC, activities which are shown as models for city marketing strategies and prominent target groups are assessed over the data on news. It is possible to say that many activities were happened in the project where official actors took dominant role, Turkvizyon drew attention as a mega organization, many important figures were commemorated, particularly Yunus Emre and Nasrettin Hodja and besides children, youth and artists involved in these activities as target groups.