Bebek ölümü ve ölü doğumları etkileyen faktörlerin analizi: 'İstanbul ili Beyoğlu ilçesi örneği'
Infant mortality and analysis of factors affecting stillbirths for 'İstanbul Beyoğlu district sample'
- Tez No: 438530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sağlık sektöründe elde edilen istatistiksel bilgiler ve bunlardan elde edilmiş olan nesnel göstergeler, toplumların sağlık seviyesinin tespiti, önceliklerin saptanması, sağlık hizmetlerinin planlanması, ortaya konan hizmet sunumunun başarılı olup olmadığının analizi ve kıyaslama yapılması için önem arz etmektedir. Bu doğrultuda ekseriyetle doğurganlık, mortalite ve morbitite verileri kullanılmaktadır. Bunlar arasında bulunan ve doğum anında ölü doğma veya ölme olasılığı diye ifade edilen bebek ölümleri, toplumların sağlık seviyesinin tespitinde kullanılan en önemli ölçütler arasında yer almaktadır. Bebek ölüm hızları, toplumların genel sağlık seviyelerinin yanı sıra, sosyal refah düzeyini ve kalkınma oranının mukayesesinde de ilk bakılacak olan göstergeler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, bebek ölümleri ve ölü doğumları etkileyen nedenlerin incelenmesi ortaya konulması ve buna karşı alınması gereken tedbirlerin neler olabileceğinin belirlenmesi amacıyla yapılmış retrospektif bir araştırmadır. 2014 yılının tamamı ve 2015 yılının ilk altı ayına ait veriler esas alınarak yapılmıştır. Belirtilen tarihler arasında canlı doğup 0-11 ay arasında ölen 33 bebek ve ölü doğan 37 bebek çalışmaya alınmıştır. Çalışmanın sonunda annelerin doğum şekli (p=0,000) ve annelerin düşük öyküsü (p=0,003) bebek ölümü ve ölü doğumları anlamlı oranda arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistical information obtained in the health sector, and these have been derived from objective indicators, the identification of the health level of the community, determining priorities, planning of health services, set out to see whether they are successful service delivery analysis and comparison to be made. In this direction, usually on fertility, mortality and illness data are used. These include birth and born dead or likely to die, referred to as infant mortality, communities are among the most important criteria used in determining the level of health. In this context, infant mortality rates, the general health level of the society as well as in the comparable rate of social welfare and development indicators are among the first to look. The aims of this retrospective study are to investigate reasons acting on infant death and stillbirth, to reveal these reasons and to determine what precautions should be taken against to infant death and stillbirth This study has been carried out by using data of infant death and stillbirth in 2014 (whole year) and 2015 (first half) in Istanbul, Beyoglu. In this study, between mentioned dates, 33 infant death which were occurred in between 0 and 11 moths and 37 stillbirth cases have been analyzed. As a result, delivery method (p=0,000) and abort history (p=0,003) have more affect on infant death and stillbirth than the other factors.