Çocuğu olan evli ve evli olmayan bireylerin psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
A research on level of psychological resilience and happiness of married and unmarried individuals with children
  1. Tez No: 438531
  2. Yazar: ŞÜKRAN CEREN ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN BİRGÜL BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanlık varoluşundan itibaren insanlar bir aile kurmak için çalışmıştır. Aile kurmak isteyen bireylerin çoğu çocuk sahibi olmak istemektedir. Bu noktada çocuk sahibi olmanın önemi göz ardı edilemeyecek bir unsurdur. Bu araştırmanın amacı çocuğu olan evli ve evli olmayan bireylerin mutluluk ve psikolojik sağlamlık düzeylerini incelemektir. Araştırmanın verileri Türkiye'nin farklı şehirlerinden çocuğu olan 56 evli olmayan, çocuğu olan 64 evli toplam 120 bireyden toplanmıştır. Bu araştırmada gönüllü olan katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulmuş Demografik Bilgi Formu, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu ve Ego Sağlamlığı Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocuğu olan evli olmayan bireylerin cinsiyetlerine göre gruplar arasında mutluluk ölçeği puanı açısından anlamlı fark bulunmaktadır. Kadınların mutluluk düzeylerinin erkeklerin mutluluk düzeylerine oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çocuğu olan evli bireylerin psikolojik sağlamlık ölçeğinden aldıkları puanlar ile bu bireylerin mutluluk ölçeğinden aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocuğu olan evli bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyleri arttıkça bu bireylerin mutluluk düzeylerinin de artmakta olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Mutluluk, psikolojik sağlamlık, medeni hal.
Özet (Çeviri)
From the begining of humanity people have tried to create a family. Most of the people who wants to create a family, wants to have children. At this point, importance of having children is not an ignorable fact. The aim of this research is determining happiness and psychological resilience of married and unmarried individuals with children. The datas of the research were collected by total 120 as 56 unmarried individuals and 64 married individuals with children from different states of Turkey. In this research, Demografic İnformation Form created by the researcher, Oxford Happiness Quastionnaire Short Form and Ego-Resilience Scale applied on volunteered participants. In the result of analysis, according to unmarried individuals with children's gender, there is significant difference for happiness scale term between groups. Happiness level of women was determined as higher than man's happiness level. A significant statistical correletion was observed between psychologic resilience scale points of married individuals with children and happiness scale points of these individuals. Hence the individuals with children have higher happiness level as they have higher psychological resilience level. Key Words : Happiness, psychological resilience, marital status.