Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'nda büyük seferler ve sefer güzergâhları
Major expedition and routes of Seljuk and Ottoman Empire
  1. Tez No: 438529
  2. Yazar: MÜRSEL FERHAT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Türk ve dünya tarihinin dönüm noktaları olarak nitelendirilebilecek Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerindeki seferlere dair birçok akademik çalışma bulunmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun; Anadolu, Avrupa ve Afrika kıtalarındaki büyük seferleri tarihin seyrini değiştirmiştir. Bu nedenle Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu devrindeki büyük seferlerin güzergâhları, en az bu seferlerin sebepleri, sonuçları ve tarihi önemi kadar önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı, Türk ve dünya tarihi açısından büyük önem taşıyan Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki bu seferlerin, sefer güzergâhlarını; seferlerin sebepleri, sonuçları ve tarihi önemleriyle birlikte değerlendirmektir. O tarihlerde kalabalık orduların çok uzun menziller kat ederek savaş meydanına ulaşmak zorunda oldukları bilinmektedir. Sefer güzergâhı boyunca farklı şehirlerden orduya takviye birliklerin katılması, orduya güzergâh boyunca iaşe, silah ve para takviyelerinin yapılmak zorunda olunması ve askerlerin dinlenmesi için konak yerlerinin belirlenmesi ve bu konakların ordunun ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olmasının sağlanması, savaşın kazanılmasında büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmayla birlikte, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki büyük seferlerin sebep - sonuç ilişkisinin yanı sıra sefer güzergâhlarının da genel bir değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are a lots of academic studies regarding the campaigns during the Seljuk and Ottoman Empire times which could be considered as the breaking points of both Turkish and World History. The great campaigns of both Seljuk and Ottoman Empires in Anatolia, Europe, and Africa has changed the flow of the history. Therefore, the directions and locations of the great campaigns during Seljuk and Ottoman Empires are at least as important as the reasons, consequences, and dates of these campaigns. Purpose of this study is to evaluate the routes, reasons, outcomes, and historical impacts of the campaigns that has occurred during Ottoman Empire and Seljuk Empire which has a big significance on both Turkish and World history. During those years, it is known that big armies had to travel long distance to arrive to the battlefields. The main factors in regard to the success of the army includes but not limited to; reinforcement of new soldiers into the army from different cities, supplying the army with money,weapons, and other extras, selecting the rest areas for the army, and ensuring the rest areas are good enough to take care of the needs. This study is going to evaluate the cause and effect relationship of the big campaigns during the Seljuk and Ottoman Empires as well as evaluating the campaign routes.