Kriz yönetimi, şirketlerin kriz dönemlerinde yeni medya kullanımı
Crisis management, crisis periods of companies to utilize the new media
- Tez No: 438550
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
KRİZ YÖNETİMİ, ŞİRKETLERİN KRİZ DÖNEMLERİNDE YENİ MEDYA KULLANIMI Kriz, öngörülemeyen, beklenmeyen ancak olabildiğince hızlı bir şekilde yanıtlanması ve yönetilmesi gereken, şirketin önleme ve uyum mekanizmalarını yetersiz bırakarak, varolan değerlerini, amaç ve varsayımlarını tehdit eden gerilim durumu olarak tanımlanabilir. Kurumlar krize hazır olduklarında ve stratejik amaçlarını hızlı şekilde uyguladıklarında krizden yarar sağlayabilirler. Kriz dönemleri tehlikelidir, ancak krizler aynı zamanda fırsata dönüştürülebilen dönemlerdir. Sonuç olarak kriz, işletmelerin ve işletme yönetimlerinin sınavdan geçtiği zamanlar olarak tanımlanabilmektedir.Bu doğrultuda çalışmanın konusu şirketlerin kriz dönemlerinde yeni medya kullanımıdır. Çalışmanın amacı kriz yönetimi ve kriz iletişiminin açıklanması, yeni medya ve kriz yönetimi kavramlarının değerlendirilmesinin yanında şirketlerin kriz dönemlerinde yeni medya kullanımlarının olumlu ve olumsuz yönlerinin ortaya konulmasıdır. Tez çalışmasının ilk bölümünde, kriz yönetimi ve kriz iletişimi ile ilgili kavramlar anlatılmıştır. İkinci bölümde, yeni medya ve kriz yönetimi konuları incelenmiştir. Son bölümde ise, şirketlerin kriz dönemlerinde yeni medya kullanımına ilişkin bir nitel araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
CRISIS MANAGEMENT, CRISIS PERIODS OF COMPANIES TO UTILIZE THE NEW MEDIA The definition of crisis is a specific, unexpected, and non-routine events or series of events that create high levels of uncertainty and threat or perceived threat and organization's high precedence goals. Businnes organizations are able to profit from crises if they are ready for it and when they apply their aim of strategies as fast as possible. Crisis's periods are the time of danger, nevertheless, they can be used as opportunities at the same time All in all, crisis can be defined as a time through that the organizations and organization's administrations are tested. Accordingly, the topic of this study is crisis periods of companies to utilize the new media. The aim of this study is crisis management and explanation of crisis communication and assessment to terms of new media and crisis management. On the other hand, advantages and disadvantages to crisis periods of companies to utilize the new media. In this thesis the first section, the concepts of crisis management and crisis communication are explained. The second chapter of describes the concept of crisis management and new media are examined. The last chapter a qualitative research was conducted on crisis periods of companies to utilize the new media.