Kişi örgüt uyumu ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Havacılık sektörü örneği
Study of the relationship between person-organization fit and organizational loyalty: The example of aviation sector
- Tez No: 438551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
KİŞİ-ÖRGÜT UYUMU İLE ÖRGÜTSEL BAĞLILIK ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ: HAVACILIK SEKTÖRÜ ÖRNEĞİ Bireyler ile örgütler arasındaki uyum başarının temel anahtarlarındandır. İki aktör arasındaki ilişkiler, iletişim düzeyi ve ortaklık, bireyin ve örgütün başarısını aynı anda etkilemektedir. Bu nedenle birey ile örgüt arasındaki uyum son derece önemli olarak görülmekte ve“kişi-örgüt”uyumu olarak adlandırılmaktadır. Bireyler açısından bu uyum kişisel gelişim ve kişisel tanıtım açısından önemli olmaktadır. Örgütler açısından ise bu uyum toplu bir başarı ve olumlu imajı ifade etmektedir. Her ne kadar birey ve örgütün beklentileri farklı olarak görülebilecekse de aslında her iki aktör de aynı çıkarlara dair beklentilere sahiptirler. Fakat bireylerin durumu biraz daha fazla önem arz etmektedir. Buna göre bireylerin sahip olacağı örgütsel bağlılık duygusu hem kendileri hem de örgütleri için son derece faydalı olmaktadır. Bu bağlılık duygusu büyük ölçüde kişi-örgüt uyumundan gelmektedir. Birey ile kurumu arasındaki uyumun varlığı ve sürekliliği örgütsel bağlılığı tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada kişi-örgüt uyumu ve örgütsel bağlılık kavramları ile birlikte bu kavramların aralarındaki ilişkiye değinilmektedir. Birinci bölümde kişi-örgüt uyumu kavramının içeriği yer almaktadır. İkinci bölümde örgütsel bağlılık kavramına değinilmektedir. Son bölümde ise İstanbul ilinde, havacılık sektöründe çalışan ve gönüllü olarak 89 kişinin katılım gösterdiği bir anket araştırması ve sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDY OF THE RELATIONSHIP BETWEEN PERSON-ORGANIZATION FIT AND ORGANIZATIONAL LOYALTY: THE EXAMPLE OF AVIATION SECTOR The harmony between individual and organization is one of the basic keys for achievement. The relations, communication level and partnership affect the achievement of individual and organization simultaneously. That is why the harmony between individual and organization is seen as extremely important and is called as“person-organization fit”. The harmony for individuals is important for personal evolution and personal presentation. This harmony for organizations means total success and positive image. Although the expectations of individual and organization can be evaluated differently, actually, both actors have expectations for same interests. However, the situation of individuals is more important. According to that organizational loyalty of individuals is extremely useful both themselves and their organizations. This feeling of loyalty mostly comes from person-organization fit. The presence and continuity of harmony between individual and organization have potential to trigger the organizational loyalty. In this study, there is touched upon the concepts of person-organization fit and organizational loyalty and the relationship between these concepts. In the first chapter, there is the content of concept of person-organization fit. In the second chapter, there is touched upon the concept of organizational loyalty. In the last chapter, there is a study of survey, which is applied on the volunteer persons, who works in the aviation sector in Istanbul, and its results.