Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payı fonunun kullanılmasında yaşanan sorunlar, Konya örneği üzerine bir inceleme
The problems of using the fund for conserving the culturel heritage; an analysis on Konya case
- Tez No: 438581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞLAR MEŞHUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kültürel değerler, yıllar boyunca gelişerek oluşan ve toplumların yaşam tarzını belirleyen geçmiş ile gelecek arasındaki en sağlam kişilik ve kimlik bağıdır. Bu değerler milli kültürün bir parçası olduğu kadar, evrensel kültürün de bir öğesidir. Bu nedenle kültür varlıklarının korunması toplumsal sorumluluğun ötesinde, evrensel bir sorumluluktur. Ülkemizde kültürel mirasın ve ortak değerlerin korunması sürecinin oluşmasında Osmanlı Dönemi yasalarından Asar-ı Atika Nizamnamesi, Cumhuriyet Dönemi sonrası ise Eski Eserler Kanunu ile halen yürürlükte olan 2863 sayılı Koruma Kanunu önemli yer teşkil etmektedir. Türkiye, uluslararası antlaşmalara, düzenleyici metinlere ve belgelere de imza atarak koruma bilincinin gelişmesinde önemli bir adım atmış ve genel çerçeve niteliği taşıyan uluslararası antlaşmaları detaylandırarak ve ilgili kurumları görevlendirerek kendi koruma kanunlarının gelişmesinde etkili olmuştur. Günün ihtiyaçlarına ve değişen şartlarına ve başka nedenlere göre bu kanunlar zaman içerisinde değişmiş ve gelecekte de değişecektir. Bu anlamda kültür varlıklarının değerini anlamak ve koruma adına bir takım yasal tedbirler almak koruma süreci için önem taşısa da gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlar açısından yetersiz kalma olasılığı vardır. Bugün için, özel mülk sahipleri tarafından onarılamayacak durumda olan ve kültürel, sosyal ekonomik eskimeye maruz kalan kültür varlıklarına yönelik kamu veya özel şirket eliyle verilecek finansal destekler ve bu desteklerin nasıl kullanılacağı önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla, aşağıdaki sorular ve bu sorulara verilecek cevaplar yaşamsal derecede önemlidir. Kültür varlıklarının korunması sürecinde hangi kaynaklar hangi yöntemlerle kullanılmaktadır? Bu kaynakların kullanımında karşılaşılan sorunlar nelerdir? Bu saptamalar ışığında, tez çalışması ile kültür varlıklarının korunmasında en önemli fırsatlardan birisi olan katkı payı fonunun kullanılmasında yaşanan sorunların ortaya konulması ve bu tartışmanın Konya özelinde yapılan araştırmalar ışığında somutlaştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture is a significant value that is aformed by developing throughout the years and defines life styles of the societies. These values are a part of national culture, and also a component of universal culture. Therefore, the conservation of cultural heritage is a universal responsibility beyond social responsibility. Ottoman period law Asar-ı Atika Nizamnamesi and post republic period 2863 numbered Koruma Kanunu with Eski Eserler Kanunu take important role in consisting of the conversation of the cultural heritage and common values in our country. International agreements, regulatory texts and documents are effective in gaining awareness of conversation in Turkey. According to the daily necessities, changing conditions and other reasons; these laws have been changing and will go on changing in the future as well. In this sense, although understanding the value of cultural heritage and taking some legal measures to protect them is crucial for conversation process; there is the probability of remaining incapable in terms of needs that will arise in the future.Therefore, financial support, publicly funded or provided by private companies, for the cultural heritages which can not be restored because of the inefficient pecuniary resourse and the way how this support is used have importance. Thereby, the following questions and the answers for those are important. Which resources are used in what ways, in the process of conversation of cultural heritages? Which problems are faced with, in using these resources? In the light of these findings, within the scope of thesis study, it is intended to reveal the problems experienced in the use of contribution fund which is one of the most important opportunities in the conservation of cultural heritage and to embody this discussion in the light of researches conducted specific to Konya.