Konya koşullarında bazı aspir (Carthamus tinctorius L.) çeşit ve hatlarında verim, verim unsurları ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
The determination of yield, yield components and quality on some safflower (Carthamus tinctorius L.) cultivars in Konya conditions
  1. Tez No: 438580
  2. Yazar: MEHMET ADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, aspir çeşit ve hatlarında Konya koşullarında verim ve bazı kalite bileşenlerini tespit etmek amacıyla 2014 yılı vejetasyon döneminde (Mart-Ağustos) yürütülmüştür. Araştırmada; Remzibey-05, Black Sun 2, KS 07, Balcı, AC Stirling, Ole, V 50/63, Dinçer, Ayaz, BDYAS-4, Linas, Yenice, Olas olmak üzere 13 aspir genotipi kullanılmıştır. Çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada genotiplere göre; çıkış süresi 26,33-30,67 gün (Remzibey-05, Balcı), çiçeklenme süresi 111,00-124,33 gün (AC Stirling, Linas), olgunlaşma süresi 144,33-151,00 gün (KS 07, V 50/63), bitki boyu 83,33-138,17 cm (KS 07, Yenice), ilk dal yüksekliği 36,17-79,10 cm (Balcı, Yenice), bitki başına dal sayısı 6,50-10,13 adet (Dinçer, Yenice), bitki başına tabla sayısı 9,40-22,83 adet (AC Stirling, Yenice), tabla başına tohum sayısı 25,33-56,67 adet (Ayaz, V 50/63), taç yaprak verimi 7,44-18,09 kg/da (KS 07, Yenice), tabla çapı 1,90-2,62 cm (Olas, Ole), kabuk oranı %44,24-59,07 (Olas, AC Stirling), bin tohum ağırlığı 32,77-43,28 g (V 50/63, Ayaz), tohum verimi 135,54-392,71 kg/da (Ole, KS 07), yağ oranı %28,41-38,94 (Yenice, Balcı), yağ verimi 40,06-114,59 kg/da (Yenice, KS 07), protein oranı %14,55-18,14 (Remzibey-05, Balcı) ve protein verimi 23,09-61,87 kg/da (Yenice, KS 07) arasında değişmiştir. Araştırma sonucunda, ortalama değerler incelendiğinde; tohum verimi, yağ verimi ve protein verimi bakımından yüksek değerlerin elde edildiği KS 07 hattı, Dinçer ve Remzibey çeşitlerinin Konya koşullarına uygun olduğu ve benzer ekolojik koşullara sahip yörelerde başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study observed under the ecological condition of Konya in the vegetation period of 2014 (March-August) in order to determine the yield and yield components of 13 safflower varieties and lines randomized complete blocks design. In this study; Remzibey-05, Black Sun 2, KS 07, Balcı, AC Stirling, Ole, V 50/63, Dinçer, Ayaz, BDYAS-4, Linas, Yenice and Olas were used 13 safflower varieties as safflower samples. According to the genotypes results showed a range of changes as number of emergence days 26,33-30,67 days (Remzibey-05, Balcı), duration of the first flowering 111,00-124,33 days (AC Stirling, Linas), vegetation period 144,33-151,00 days (KS 07, V 50/63), plant height 83,33-138,17 cm (KS 07, Yenice), first branch height 36,17-79,10 cm (Balcı, Yenice), number of branch per plant 6,50-10,13 (Dinçer-Yenice), number of heads per plant 9,40-22,83 (AC Stirling, Yenice), number of seeds per head 25,33-56,67 (Ayaz, V 50/63), yield of the flower petal 74,4-180,9 kg ha-1 (KS 07, Yenice), diameter of head 1,90-2,62 cm (Olas, Ole), hull ratio 44,24-59,07 % (Olas, AC Stirling), thousand seed weight 32,77-43,28 g (V 50/63, Ayaz), seed yield 1355,4-3927,1 kg ha-1 (Ole, KS 07), oil ratio 28,41-38,94% (Yenice, Balcı), oil yield 400,6-1145,9 kg ha-1 (Yenice, KS 07), protein ratio 14,55-18,14% (Remzibey-05, Balcı) and protein yield 230,9-618,7 kg ha-1 (Yenice, KS 07) in this study.