Kesit alanı ve plaka sayısının HHO hücresi performansına etkisinin deneysel incelenmesi ve bulanık mantık ile modellenmesi
Experimental investigation and fuzzy logic modelling of the section area and plate number effect on the HHO cell performance
  1. Tez No: 438582
  2. Yazar: ABDULLAH IŞIKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, çevreye sıfır emisyon veren temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan HHO (oksihidrojen) gazı üreten HHO kuru hücresi incelenmiştir. HHO hücresi, elektroliz yöntemiyle suyu HHO (oksihidrojen) gazına çeviren cihazdır. Bu çalışma kapsamında imal edilen HHO hücresi ile şebeke suyu kullanılarak HHO gazı elde edilmiş ve HHO Hücresinin performansı deneysel olarak incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, deneyler de 9x9 cm2, 10x10 cm2 ve 11x11 cm2 kesit alanlarında imal edilen HHO hücreleri kullanılmıştır. Her bir kesit alanı için plaka sayılarında farklı kombinasyonlar uygulanarak deneyler yapılmıştır. İncelenen performans parametreleri zaman (dk.), gerilim (V), akım (A), debi (kg/h) ve sıcaklık (oC)'tır. Deneysel çalışmada elde edilen veriler yardımı ile HHO hücresinin performansının bulanık mantık yöntemi ile modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak HHO hücresinin performans analizinin bulanık mantık yöntemi ile etkili şekilde modellenebileceği ve sonuçların güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda, HHO hücresinin performansının belirlenmesinde, bulanık mantık yönteminin alternatif bir yaklaşım olabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, HHO cell which produce oxyhydrogen gas was examined. The HHO dry cell is clean and renewable energy source with zero emission to the environment. HHO cell converts the water to the gas with electrolysis method. Tap water was used to produce oxyhydrogen gas with HHO cell manufactured in this study. In this study, the HHO drycell which is 9x9 cm2, 10x10 cm2, and 11x11 cm2 in cross-sectional area were established. In each size of the HHO cell, the tests were conducted with respect to number of plate combination. The performance parameters are time (min.), voltage (V), current (A), flow rate (kg/h), and temperature (°C). The performance of the HHO cell was obtained from the test results. With the aid of experimental data performance of the HHO cell was modeled by using fuzzy logic method. It was concluded that the performance analysis of the HHO cell can be effectively modeled with fuzzy logic method and the results were reliable. As a result, fuzzy logic model has shown satisfying relation with experimental results, which suggest it is an alternative approach to evaluation of the HHO cell performance.