Beyaz ve kahverengi ticari yumurtacı tavuklarda, tavuk yaşı ve kafes katının yumurta iç ve dış kalite parametrelerine etkileri
The effect of hen age and cage floor on internal and external egg quality parameters of white and brown layers
  1. Tez No: 438585
  2. Yazar: BAYRAM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, yumurta tavuklarında beyaz (Nick-Chick) ve kahverengi (Nick- Brown) yumurtacı tavukların değişik yaş gruplarında ve farklı kafes katlarındaki, yumurta kalitesi parametrelerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmalarda ticari yumurtacı Nick-Chick ve Nick- Brown tavuklarından farklı kafes katlarında (1, 3, 5. katlarda) 28, 52 ve 70 haftalık yaşlarda elde edilen yumurtaların kalite özellikleri arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Dış kalite özelliklerinden yumurta ağırlığı, özgül ağırlık, şekil indeksi, kabuk kalınlığı, kırılma mukavemeti ve yumurta kabuk yüzey alanı değerleri belirlenmiştir. İç kalite özelliklerinden ak indeksi, sarı indeksi, sarı rengi, haugh birimi, ak pH, et ve kan lekesi değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of white and brown laying hens in various age groups and in different cage floors on egg internal and external quality parameters. In the study, the eggs obtained from commercial white Nick Chick and Nick Brown layers raised different floors of the chicken cages (1, 3, 5 floors), and 28 ,52 and 70 weeks of age. In order to evaluate the external quality characteristics of the eggs, the egg weight, specific gravity, shape index, shell thickness, breaking strength and egg shell surface area values were determined. As internal quality characteristics, white index, yolk index and yolk color, Haugh unit, albumen pH, meat and blood stain values were determined.