UV/klor ileri oksidasyon prosesi ile Antep fıstığı işleme tesis atıksularının arıtımı
Treatment of pistachio processing plant wastewater by UV/chlorine advanced oxidation process
  1. Tez No: 438586
  2. Yazar: MEHMET TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada yüksek kirletici özelliğe sahip antepfıstığı işleme tesis atıksularının fenton prosesi ile ön arıtımı yapıldıktan sonra UV/Klor ileri oksidasyon prosesi (İOP) ile arıtımı incelenmiş, deneysel çalışmalara ait sonuçlar verilmiştir. Fenton prosesinde pH:3, 4000 mg/l FeSO4 dozu ve 1.6 mg/L H2O2 dozu optimum işletme şartları olarak belirlenmiş ve % 58 kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), %53.9 toplam fenol(TP) ve %34.3 toplam organik karbon (TOK) giderim verimi elde edilmiştir. Ön arıtımdan sonra uygulanan UV/Klor İOP'nde reaksiyon süresi (30-180 dk), klor dozu (2000-8000 mg/l) ve pH (2-9) kontrol parametreleri olarak çalışılarak optimum işletme şartları bulunmuş olup KOİ, TP ve TOK parametreleri giderim verimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Optimum şartlarda UV/Klor İOP ile KOİ, TP ve TOK parametreleri için toplam giderim verimleri sırasıyla % 97.7, %99.9 ve %98.7 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar neticesinde antepfıstığı işleme tesis atıksularının ön arıtım işleminden sonra UV/Klor İOP ile arıtımının yapılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, after treating the pistachio processing plant wastewaters having high pollutant property by Fenton process, treating by UV/Chlorine which is advanced oxidation process (AOP) treatment were examined and the results of experimental studies are given. In Fenton process, pH:3, 4000 mg/l FeSO4 dose and the dose of 1.6 mg/L H2O2 were found for the optimum operating conditions values and removal rate for COD, TP and TOC were determined as the 58%, 53.9% and 34.3%, respectively. After pretreatment, UV/Chlorine applied in these control parameters; reaction time (30-180 minutes), chlorine dose (2000-8000 mg/l), pH (2-9) and optimum operational conditions were found. Also COD, TP and TOC removal rates were investigated. COD, TP and TOC removal efficiencies were found as 97.7 %, 99.86% and 98.7% for the optimum conditions respectively. According to the results obtained, pistachio processing plant wastewaters can be treated by the UV/Chlorine after the pretreatment process.