Değişken debili moto-pomp uygulamaları için sürekli mıknatıslı senkron motor hız kontrol tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of permanent magnet synchronous motor speed control for variable flowrate moto-pomp application
  1. Tez No: 438618
  2. Yazar: HASAN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda sürekli mıknatıslı senkron motorlar (SMSM), doğru akım ve alternatif akım motorlarının yerini almaya başlamıştır. SMSM, yüksek verim ve güç faktörü, yüksek güç-ağırlık oranı ve yüksek moment-eylemsizlik oranı gibi üstünlüklerinin yanı sıra sürekli mıknatıs fiyatlarındaki düşüş ve enerji fiyatlarının hızla yükselmesi nedenleriyle endüstride, özellikle servo sistemlerde, sıkça kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji son yıllarda SMSM üzerinde yapılan çalışmaları hızlandırmış olup, Alan Yönlendirmeli Kontrol (FOC) ve Doğrudan Moment Kontrolü (DTC) yöntemleri üzerinde özellikle yoğunlaşmıştır. Vektör kontrol yöntemi ile DC makine kontrolündeki tüm avantajlar AC makine kontrolünde de elde edilmiş olur. Bu çalışmada, FOC yöntemiyle SMSM kontrolü gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemde, alan yönlendirmeli kontrol, d,q referans çatı modeli kullanılarak yapılmıştır. Park (d,q) ve Ters Park (a,b,c) dönüşümleri olarak bilinen bu işlemler motorun geri besleme elemanlarından alınan bilgilerin sayısal bilgilere dönüştürülmesiyle yapılmıştır. Geri besleme elemanı olarak hız ve konum ölçümü için hall sensor; akım ölçümü için ise karbon direnç kullanılmıştır. 3 fazlı PWM sinyalleri dsPIC30F mikro denetleyici ile oluşturulmuştur. PWM sinyalleri ile geri beslemede PID sistemi kullanılarak referans bilgiler motora uygulanmıştır. Böylece kapalı çevrim bir kontrol sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently DC and AC motors have replaced by permanent magnet synchronous motors (PMSM). PMSM have been frequently used in industry, especially in servo systems, because of their superiorities as high efficiency and power factor, high power-weight ratio and torque-inertia ratio, etc. For these reasons, PMSM becomes one of the most important research area. The developing in technology in recent years has accelerated the studies on PMSM, especially the studies are focused on Field Oriented Control (FOC) and Direct Torque Control (DTC) methods. Using vector control method, AC machine control acquires every advantage of DC machine control. In this sudy, the control of PMSM is implemented with FOC method. In the system, the field oriented control is designed using d,q reference framework model. These procedures, known as Park and Inverse Park transformation, are performed with transformation of the data of motor's feedback components to digital datas. As feedback component; hall sensor is used for speed and position measurement and carbon resistor is used for current measurement. In the proposed system, 3 phase PWM signals are formed with dsPIC30F microcontroller. 3 phase sinusoidal voltage is formed through Integrated Power Module which is switched with PWM signals. In feedback; reference informations is applied to motor using PID feedback system. So closed loop control system is designed.