Değişken debili iklimlendirme sisteminin (VRF) bir otel projesinde uygulanması ve performans değerlendirmesi
Implementation and performance appraisal of variable refrigerant flow systems (VRF) in a hotel project
  1. Tez No: 610923
  2. Yazar: ANIL ARZIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Klima sistemleri, yaşam alanlarını istenilen ısıl konfora getirmek amacıyla günümüzde yaygın olarak kullanılan cihazlardır. Uygulamada kullanım alanlarına göre farklı birçok sistemi görmek mümkündür. Bunların başında da günden güne artan uygulama miktarıyla öne çıkan değişken soğutucu akışkan debili (VRF) iklimlendirme sistemleri gelmektedir. VRF sistemlerinin yaygın olarak kullanılmasının en büyük etkeni, bir tek dış üniteden ya da dış ünite modüllerinin birleşiminden birden fazla iç üniteyi çalıştırabilmesi olarak gösterilebilir. Bu sistemler bir ortamın soğutma, ısıtma ya da aynı anda hem soğutma hem de ısıtma ihtiyacını karşılayabilmektedir. Otellerin iklimlendirilmesinde farklı birçok uygulama kullanılmasına rağmen değişken soğutucu akışkan debili sistemler en çok uygulanan sistemler olarak görülmektedir. Bu çalışma kapsamında, İzmir ilinde bulunan bir otelin iklimlendirmesinde uygulanan VRF sisteminin projelendirilmesi kapsamlı olarak aktarılarak teknik incelemeler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Sistemin uygulama aşamaları irdelenerek sistemin performans değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air conditioning systems are commonly used devices in order to bring the living spaces to the desired thermal comfort. In practice, it is possible to see many different systems according to their application areas. One of the most important of these is the variable refrigerant flow (VRF) air conditioning systems, which come to the fore with the increasing amount of applications. The major factor in the widespread use of VRF systems is that it can operate multiple indoor units from a single outdoor unit or a combination of outdoor unit modules. These systems can meet the cooling, heating or simultaneous cooling and heating requirements of an environment. Although many different applications are used in the air conditioning of hotels, variable refrigerant flow rate systems are seen as the most applied systems. Within the scope of this study, the project design of the VRF system applied in the air conditioning of a hotel in İzmir was comprehensively transferred and the technical investigations and evaluations were made. The performance stages of the system were evaluated by examining the application stages of the system.