Evaluation of S-values for beta particles with Monte Carlo code GATE V6.2 for unit density spheres of various sizes
S-değerlerinin birim küre modeli kullanılarak Monte Carlo GATE V6.2 koduyla hesaplanması
  1. Tez No: 438662
  2. Yazar: AYÇİN BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE İPEK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, küçük yapıların dozimetrik uygulamaları yoluyla Monte Carlo GATE V6.2 kodunun performansının test edilmesidir. Bu çalışmada çeşitli yarıçaplardaki birim küre modeliyle simüle edilmiş küçük yapıların S-Değerleri Monte Carlo GATE V6.2 kodu ile hesaplanmıştır. İlk olarak Monte Carlo GATE V6.2 kodu ile herbir radyonüklid için ayrı olarak, farklı yarıçaplara sahip, düzgün aktivite dağılımı olan birim küreler simüle edilmiştir. Elde edilen doz verilerinden S-Değerleri hesaplanmıştır. Monte Carlo GATE V6.2 kodunun verimi, referans MIRDose doz emilim oranlarıyla hesaplanan S-Değerlerinin karşılaştırılmasıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to test the performance of Monte Carlo Code GATE V6.2 in dosimetric applications for small structures. In this thesis, S-values for small structures, unit density spheres in various radii, are evaluated with Monte Carlo Code GATE V6.2. First simulations of unit density spheres with uniform distributions of different radionuclides for various radii are done with Monte Carlo Code GATE V6.2. The S- values are calculated from the dose deposited data. The efficiency of Monte Carlo Code GATE V6.2 is tested by comparing the obtained values and reference values that were evaluated with computer program MIRDose.