Invastigating the effect of P2X7 receptors on focal cerebral ischemia
P2X7 reseptörlerinin beyin felci üzerine etkileri ve rolü
- Tez No: 438676
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Periferik ve merkezi sinir sisteminde önemli rol oynayan purinerjik P2X7 reseptörleri ATP ile uyarılabilen katyonik ligand bağımlı iyon kanallarıdır. Bu reseptorler ATP bağlantılı hücre ölümünde, yangıda ve reseptör trafiğinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, P2X7 reseptörlerinin orta serebral arter oklüzyonu sonrası nöronal hücre ölümündeki rolü ve etkileri fare modeli kullanılarak incelendi. Bu çalışmada reseptör agonisti olan BzATP, 250 µM dozunda kullanıldı fakat kontrol grubuna kıyasla hücresel hasarı anlamlı bir şekilde arttıramamıştır. P2x7 reseptörünün P2X7 reseptör antagonisti olan BBG (10mM) ile inhibe edilmesi ise beyindeki nöronların sağ kalımını anlamlı olarak arttırmıştır. BBG kullanılan 90 dakikalık serebral iskemi takiben 24 saat reperfüzyon sonunda yapılan nörolojik skorlamada, beyin ödemi ve infarkt hacminde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Ek olarak, 30 dakikalık serebral iskemi takiben 72 saat reperfüzyon sonunda yaşamsal kinazlarının artmasıyla DNA parçalanması azalarak nöronal hücre sağkalımı artmıştır. Bu çalışmada P2X7 reseptörlerinin nöronal hücre ölümündeki potansiyeli ve etkinliği gösterilmiştir. Elde ettiğimiz bulgular, ileride bu reseptör antagonistlerinin klinikte nörodejenerativ hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
P2X7 receptors are cationic-selective ion channels gated by extracellular ATP and expressed throughout the peripheral and central nervous systems. P2X7 receptors are involved in the regulation of receptor trafficking, inflammation and ATP-mediated cell death. In the present study, we aimed to examine the impacts of P2X7 receptors in the development of neuronal cell death after middle cerebral artery occlusion (MCAo) in mice. In the present studies, we show that the activation of P2X7 receptors with 250 µM BzATP does not increase the cellular damage significantly, as compared with the vehicle-treated control animals after MCAo in which slow and rapid neuronal cell death are observed. However, inhibition of P2X7 receptors by 10 mM Brilliant Blue G (BBG) improved neuronal survival. Furthermore, inhibition of P2X7 receptors decreased infarct volume, brain swelling and neurological scores 90 min after MCAo and 24 hours reperfusion. In addition, inhibition of P2X7 receptors decreased DNA fragmentation and increased neuronal survival after 30 min of MCAo which was associated with increased phosphorylation of survival kinases. Here, we provide evidence for a potential role of P2X7 receptors in mediation of neuronal cell death. We predict that clinical implementation of P2X7 receptor antagonists can be beneficial after neurodegenerative disorders.