Parasites on architecture: An assessment of building additions in Mahmutpasa, Istanbul
Parazitli mimari: İstanbul Mahmutpaşa'daki yapı eklerinin değerlendirmesi
- Tez No: 438707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezin ana amacı; İstanbul, Mahmutpaşa Caddesi'nin yapı eklerinin şehrin kültürel ve yapısal çevreye katkılarının ve etkilerinin incelenerek listelenmesidir. Sahaya derin bir bakış için ilgili seçilen küresel parazit mimari örnekleri de incelenmiştir. İstanbul tarihi yarımadasının en gözde alışveriş merkezlerinden biri olan Mahmutpaşa çevresi, yapısal çevresine göre sürekli bir değişim ve adaptasyon içerisindedir. Bu değişimi daha iyi kavrayabilmek için Mahmutpaşa; tarihsel, lokasyon, sosyokültürel ve ekonomik olarak değerlendirilmiştir. Tezin ana odak noktası olan yapısal ekler bir çok bakış açısından incelenmiştir. Tüm ekler yapısal, kullanımsal, iliştirilen yerler; çatı, cephe ve müstakil, olarak sınıflandırılmıştır. Tüm yapısal müdahalelerin kullanım faydaları ve yapısal çevresel etkileri sunulmuştur. Tezin temel değerlendirmesinde biyolojik ve mimari parazitimin küresel algısı sunulmuştur. Bunun yanısıra, zamanla gelişen teknolojinin getirdiği artan ihtiyaçlar da göz önüne alınmıştır. Çalışmanın çerçevesi içerisinde Fatih Belediyesi Sağlıklaştırma Projesi amacı, kapsamı ve yaklaşımı açısından incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda, değişen şartlara adaptasyona izin veren, tarihi mirasa daha fazla zarar verilmesini önleyici, iyileştirici sistemler bir önçalışma olarak önerilmiştir. Ulaşılacak yeni halin önemli parametreleri olarak kültürel ve ekonomik sürdürülebilirlik, asgari çevresel etki ve kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir bir yapının elde edilmesi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis work is to document (see p:1) of building additions in Mahmutpaşa Street, İstanbul, considering their contributions and impacts on the built and cultural environment of the city. A compilation of relevant examples of global parasite architecture is provided for extensive insight to the field. Mahmutpaşa neighbourhood, a vivid shopping area in the historical peninsula of Istanbul is in constant change and adaptation, in regard to its built environment. To be able to grasp the change better, Mahmutpaşa is examined in terms of its historical, locational, sociocultural and economic structure. Building additions, as the main object of this work, are studied in multiple aspects. All additions are classified in terms of structure, use, places attached; roof, facade and field. The practical background of these interventions as well as their impacts on the host structures are presented. A global understanding of parasitism in biology and architecture is provided in this thesis as a basis of evaluation . Growing needs in a period of advancing technology is also taken into consideration. Within the framework of the study the ''Municipal Sanitation Project in Fatih District'' is assessed in terms of objectives, approach and coverage. Based on this assessment, a resilient system to prevent further damage to the built heritage while allowing adaptation to changing conditions is proposed in a preliminary form for further examination. Cultural and economical sustainability, minimized environmental footprint, ability to cope with versatility in user preferences are the corner stones of the new spatial system.