Set-based dynamic cache partitioning on chip multiprocessors
Çip çoklu işlemciler üzerinde bölümleme kümesi tabanlı dinamik önbelleği
  1. Tez No: 438716
  2. Yazar: NAZLI TOKATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde çoklu çip işlemci mimarileri, çip dışındaki bellek gecikmelerini azaltabilmek için paylaşımlı bir ikinci seviye önbellek kullanmaktadırlar. Ancak bu tip bir önbellekten elde edilecek fayda, birlikte çalıştırılacak uygulamalardan kaynaklanan önbellek sorunları sebebiyle çok kısıtlı olabilir. Her çekirdeğe yönelik özel bir ikinci derece önbellek kullanma konusundaki alternatif yaklaşım da sorunludur. Çünkü aşırı bellek gereksinimi olan veya paylaşımlı adres alanı ihtiyacı olan uygulamalar her zaman mevcuttur. Literatürde ikinci seviye önbelleği bölümlere ayırmaya çalışan çok sayıda çalışma vardır. Bu çalışmalar genellikle, uygulamaların çalışma-anı bellek gereksinimlerine göre her bir çekirdeğe uygun sayıda önbellek öbeklerinin ve denetimlerinin atanmasına odaklanmaktadırlar. Bu çalışma ise diğer çalışmaların aksine önbelleğin küme tabanlı olarak dinamik ölçeklenmesine dayalı bir mekanizma önermektedir. Bu mekanizmada, her mantıksal bölüm için gerekli boyutlandırma kararları, düzenli aralıklarla donanım tarafından toplanan çalışma-anı istatistiklerine göre alınır. Mekanizma, önbellek öbeklerinden ziyade kümelerine odaklandığından, önbellek bölümlerinin yeniden boyutlandırılması daha ince ayrıntılı olarak yapılabilir; herhangi bir önbellek politikası serbestçe seçilebilir ve ilave karmaşıklık gereksinimleri diğer metotlara kıyasla daha düşük seviyede tutulabilir. Sonuçlar, paylaşımlı taban seviyesindeki önbellek yapılandırması ile karşılaştırıldığında, sadece yoğun bellek kullanan uygulamaları içeren iş yükündeki performans (toplam iş çıktısı) artışı, ortalamada yüzde dokuz'a kadar çıkmaktadır. Belleği ve hesaplama yoğunluklu uygulamaları bir arada çalıştıran melez iş yükleri için, performans, tüm benzetilmiş uygulama kombinasyonları göz önüne alındığında yüzde 15 artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, most of the chip multiprocessor architectures utilize a shared second level cache to reduce the off-chip memory delay. However, benefit from such a cache may be very limited due to cache conflicts caused by applications running in parallel. The alternative approach of having a private second level cache dedicated to each core is also problematic, since there are always applications with large memory footprints or shared address space requirements. In the literature, there are numerous studies that try to partition the second level cache. These studies generally focus on dedicating an appropriate number of ways and policies to each core according to the runtime memory requirements of applications. On the contrast, this study proposes a mechanism to dynamically partition the cache based on sets. In this mechanism, the resizing decisions for each logical partition are made according to the runtime statistics collected by the hardware at periodic time intervals. Since the mechanism focuses on cache sets rather than cache ways, the resizing of the cache partitions can be done in a finer-grain, any cache policies can be freely chosen and, the additional complexity requirements can be kept at minimum compared to other schemes. When compared to the shared baseline cache configuration, the performance (throughput) gain in workloads containing solely memory-intensive applications is as much as 9 per cent, on the average. For hybrid workloads that run memory- and computation-intensive applications together, the performance is improved by more than 15 per cent on the average across all simulated application mixtures.