Sustainable operation of the network of chicken meat and egg producing and consuming industries via manure management
Gübre yönetimi ile tavuk eti ve yumurta üretim ve tüketim endüstrisinde sürdürülebilir operasyon ağı
- Tez No: 438717
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Farklı gübre yönetimi uygulamaları altında üretim ağının sürdürülebilirliğini değerlendirmek amacıyla tavuk eti ve yumurta üretim ve tüketim faaliyetleri içeren model ağı termodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Model ağ, tavuk çiftliği, restoran, evcil hayvan yemi fabrikası, sebze bahçesi, zeytin bahçesi, hububat tarlası ve gübre gazifiyer'den oluşturulmuştur. Nümerik sürdürülebilirlik indikatörü için kümülatif mükemmellik derecesi 'ne (CDP) değinilmiştir. Suni gübre tek başına kullanılıp, tavuk gübresi sistemden çıkarıldığında sistem CDP'si 0.66, tavuk gübresi sistem içinde kullanıldığında da CDP 0.67 olarak bulunmuştur. Tavuk gübresi biyolojik gübre ile birlikte kullanıldığında ise CDP 0.68 olarak bulunmuştur. Tavuk gübresi gazifikasyonu CDP değerini 0.98'e yükselmiştir, en yüksek CDP (1.01) ise tavuk gübresi gazifikasyonu ve tarımda biyolojik gübre kullanılması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermodynamic analyses of a model network of chicken meat and eggs producing and consuming businesses was carried out to assess the sustainability of the production network under different manure management practices. The model network included a chicken farm, a restaurant, a pet food manufacturing plant, a vegetable garden, an olive garden, a grain field and a manure gasifier. Cumulative degree of perfection (CDP) was referred to as the numerical indicator of the sustainability. When chemical fertilizers were used in the system alone and the poultry manure was discarded, the CDP of the system was 0.66, when poultry manure was used alone to substitute the chemical fertilizers the CDP was 0.67. In the case when poultry manure was used together with bio-fertilizers, the CDP was 0.68. Gasification of the poultry manure increased the CDP to 0.98, and the highest CDP (1.01) was obtained when the poultry manure was gasified and microbial fertilizers were employed in the agriculture.