Akıllı güneş takip sistemi
Smart solar tracking system
  1. Tez No: 438723
  2. Yazar: YALÇIN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN KÜÇÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilindiği üzere en büyük enerji kaynağımız güneştir. Günümüzde kullanılan enerji kaynaklarının tükenmek üzere olduğu gerçeği ve enerji maliyetlerinde yükselmelerden dolayı, büyük bir enerji kaynağı olan güneşten yararlanmak için güneş panelleri gibi birçok teknoloji geliştirilmesine neden olmuştur. Bu teknolojilerin verimsizlik ve yüksek maliyet gibi bazı dezavantajları vardır. Bundan dolayı bu teknolojilerden maksimum verim elde etmek için mühendislik yaklaşımlarının kullanılması bir zorunluluktur. Bu durum üzerine yaptığımız çalışmada güneş panellerinin verimliliğini artırmak amacıyla bir metot önerilmiştir. Literatür araştırmalarımız doğrultusunda güneş ışınlarının, güneş paneline dik gelerek üretilecek enerjinin daha verimli olabileceği düşüncesiyle, optik sensörler ile mikro denetleyici yardımıyla X-Y eksenlerde hareket kabiliyeti olan güneşi takip edebilen bir sistem tasarlanmıştır. Ancak, bu güneş takip sisteminin hareketini sağlayan motorların enerji tüketimi olacağından dolayı, üretilen enerjinin verimli olması için üretilen enerji her zaman tüketilen enerjiden fazla olması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu problemi çözmek amacıyla güneş takip sistemimizin düşünen ve elde ettiği veriler doğrultusunda karar verme yeteneği olan bir sistem tasarlanmıştır. Sistemimizin karar vermesi için öncelikle bir prototip geliştirilmiştir. Bu prototipten ölçümler yapılarak toplanan veriler ile meteoroloji veri tabanından alınan veriler ile veri seti oluşturulmuştur. Ölçüm ile toplanan veriler eğitim, meteoroloji veri tabanından alınan veriler ise test olarak kullanılması için veri madenciliğinde bilgisayar programı olarak kullanılan WEKA'da işlenerek karar verici modeller çıkarılmıştır. Bu modeller doğrultusunda bir çok testler yapılmış, üretilebilecek enerji tahmini yapılarak güneş takip sistemimiz akıllı hale dönüşmüştür. Akıllı güneş takip sistemimiz bu yöntem ile elde ettiği verileri değerlendirerek sistemin güneşi takip etmesine karar vererek enerji tüketimini minimum seviyeye indirerek enerji üretiminde verimlilik arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As you know, our largest source of energy is the sun. Today, due to the fact that the energy used to run out of resources and energy cost increases in order to benefit from the sun, this is a great source of energy, such as solar panels it has led the development of many technologies. Inefficiency of these technologies and there are some disadvantages such as high costs. Therefore, the use of engineering approaches to achieve maximum efficiency of this technology is a must. Our work on this case of solar panels has been proposed a method to improve the efficiency. The literature search in accordance with our sun's rays, coming perpendicular to the solar panels will be produced with the idea that energy can be more efficient, optical sensors and the microcontroller with the help of X-Y-axis sun with mobility designed a system that can follow. However, this is due to the solar tracking system will move the energy consumption of the engine, allowing the energy to be produced efficiently produced energy should always be greater than the energy consumed is an unavoidable reality. This thinking in order to solve the problem of our solar tracking system, and a system has been designed with the ability to make decisions in accordance with the data obtained. A prototype has been developed primarily to decide our system. This data set with the data collected from measurements made with data from the meteorological database prototype was created. Measurement data collected by training, meteorological data from the database to be used as testing data mining computer program used in the treatment decision-making models WEKA has been removed. These models are made in line with a lot of tests, our energy produced can be estimated by making solar tracking system has become intelligent. Our smart solar tracking system has shown that the method with which he has data to evaluate the system's sun-track and decided to increase the energy efficiency in energy production, reducing to a minimum.