Ku band Beacon sinyalinin hava şartlarına göre incelenmesi (yağmur etkisi)
Ku band beacon signal investigation by weather (rain effect)
  1. Tez No: 438725
  2. Yazar: YASİN BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASSAN SHARABATY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Uydu beacon sinyali modüle edilmemiş, sabit bir frekansta belirli bir güçte gönderilen sinyaldir. Uydu operatörleri kendilerinin belirlediği frekans bandını beacon sinyali olarak belirler. Beacon sinyalleri uydu anten ayarının rahat yapılabilmesi, mesafe ölçümü, yağmur kayıp miktarı, çıkış gücünün hesaplanması için kullanılır. Uydu operatörleri takip sinyalini seçerken genellikle Ku bant frekansı kullanılır. Bunun sebebi Ku bandın Ka bandına göre yağmur kaybı daha azdır. Bu tezde Ku bant beacon sinyalinin yağmur kayıpları üzerinde çalışılmıştır. ITU-838 modeli referans alınarak TÜRKSAT uydusu için sinyalin yağmurdan ne kadar etkilendiği iki yıllık gözlemlerle hesaplanarak karşılaştırılmış, bu ölçümlerde hem teorik formüller hem de veriler kullanılmıştır. TÜRKSAT yer istasyonlarındaki iki yıllık veriler kullanılırken matlab simülasyonundan yararlanılmıştır. Bu sayede ITU-838 modeliyle karşılaştırılırken farklar gözlemlenmiştir. Türkiye'nin yağış haritası çıkartılmıştır. Diğer şehirlerdeki sistem performansının hesabı Ankara, Gölbaşı bölgesinde kullanılan antenin varsayımı ile yapılmıştır. Bu gözlemler sonucunda nasıl bir çözüm üretileceği sunulmuş ayrıca en uygun yedek yer istasyon için yer belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Satellite beacon is a signal that could not be modulated and sent in constant frequency, and in specific power. Designating his own frequency bands, satellite operators specify it as beacon signal. Beacon signals are used for adjusting satellite antenna settings easily, distant measurement, amount of rain fade and calculating the output power. While satellite operators choose beacon signal, generally Ku band frequency is used. The reason for this, Ku band's rain fade is less than Ka band. In this thesis, Ku band beacon signals' rain fade is studied. Taking as a reference ITU – 838 model, it is compared by calculating that how signals affected from rain in two-year observations for Türksat satellite and in this measurements both theoretical formula and data are used. While using two-year data in Türksat earth stations, matlab simulations are used. In this way some differences were observed while comparing ITU- 838 model. Turkey's rainfall map was issued. Calculation of system performance at other cities is done by assumption of antenna which is used at Ankara, Gölbaşı region. As a result of these observations have provided a solution how to produced results also indicated the most appropriate place for backup ground station.