Ku band uygulamalarında düşük profilli horn dizi anten tasarımı
Horn array antenna design for Ku-band applications
  1. Tez No: 432123
  2. Yazar: SEZGİN ÖRDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mikrodalga ve milimetrik dalga frekanslarında sivil veya askeri amaçlarla dizi anten tasarımı son yıllarda popüler olmuştur. Tasarımı yapılan dizi antenler eş fazda ya da faz dizili olarak tek bir noktada birleştirilirken yol kayıpları meydana gelmektedir. Özellikle mikroşerit dizilerde frekans yükseldikçe malzemenin kayıp tanjantı, hatlarda yüzey pürüzlülüğü vb. sebeplerden dolayı kayıplar çok artmakta ve anten sayısının artırılmasıyla sağlanan kazanç, yol kayıplarından ötürü düşük olabilmektedir. Bu çalışmada horn antenler dizilerek, horn antenin bant genişliği ve kazancından, dalga kılavuzundan oluşan besleme ağı kullanılarak ise dalga kılavuzlarının hem geniş bantlı hem de düşük kayıplı olma özelliklerinden faydalanılmış olacaktır. 14-14.5 GHz frekansları arasında tasarımı yapılmış olan bu dizi antende, dalga kılavuzu iletimi TE10 modunda olup üst seviye modları bastırabilecek kadar da küçük boyutta tasarlanmıştır. Tasarım CST STUDIO SUITE zaman domeninde hesaplama yapan elektromanyetik benzetim programı ile yapılmıştır. Tasarımı yapılan prototipin network analizörde S-parametreleri, yansımasız odada ışıma paterni ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, designing array antenna at microwave and millimeter wave frequencies for commercial and military purposes have been popular. The feed network designed uniform phase or phased array causes losses. Especcially microstrip antenna array, when increase the frequency causes extreemly losses due to substrates tangent losses and surface roughness. In this study used horn antenna bandwidth, extreemly low losses characteristic and waveguide feed network and their bandwidth. In this antenna designed between 14-14.5 GHz frequencies used waveguide propagate TE10 and the waveguide is small dimensions enough to suppress higher order modes. The antenna designed by CST STUDIO SUITE the software use time domain computional electromagnetics. The prototype's S-parameter measured by Vector Network analyser, the radiation pattern measured in anechoic chamber.