Ku-Band substrate integrated waveguide bandpass filter design using mechanical tuning
Mekanik ayarlama ile Ku-Bant gömülü dalga kılavuzu bant geçiren filtre tasarımı
  1. Tez No: 536151
  2. Yazar: ANIL BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gömülü dalga kılavuzu (GDK) yapısındaki filtreler kolay üretim teknikleri ve görece yüksek kalite faktörleri sebebi ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikrodalga frekanslarında, dalga boyu ile karşılaştırılabilir hale gelen üretim toleranslarından filtre performansı etkilenmektedir. Bu bozukluklar rezonatörlerin merkez frekansı ve rezonatörler arasındaki bağlaşım ayarlanarak düzeltilebilir. Matematiksel bağlaşım değerlerini fiziksel boyutlarla ilişkilendiren bağlaşım matrisi yöntemi ile Ku-bantta çalışan iris filtre tasarlanmıştır. GDK yapısındaki filtreler genellikle varaktör kullanılarak ayarlanır. Bu yöntem filtrenin doğrusallığını bozmakta ve fazladan kontrol gerilimi gerektirmektedir. Normal dalga kılavuzu yapılarda kullanılan ayar vidalarına benzer bir yapı rezonatörler ve bağlaşımlar için analiz edilmiştir. Ayar yapısını daha kompakt yapabilmek için döndürülebilen küçük yüzey monte dirençler kullanılmıştır. Bu mekanizma önceden tasarlanan filtreye eklenmiş ve az kayıplı bir alttaş kullanılarak üretimi yapılmıştır. Ayarlama algoritması olarak zaman alanında kullanılan bir yöntem sunulmuştur. Bu mekanik ayar yapıları kullanılarak GDK filtre istenilen performansa ayarlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Substrate integrated waveguide (SIW) filters are widely used due to their easy fabrication techniques and relatively high quality factor. In microwave frequencies, manufacturing tolerances become comparable with wavelength and affect filter performance. Tuning resonator center frequencies and couplings between resonators allow correcting the errors that are caused by imperfections. An iris bandpass filter is designed in Ku-band using coupling matrix approach which relates mathematical coupling values to physical dimensions. SIW tuning is usually done by adding varactors to the circuit. This introduces nonlinearities which may be undesirable while also requiring external control voltages. A mechanical tuning method for SIW, similar to tuning screws that are used in waveguide filters, is analyzed for resonators and couplings. It is modified by using small surface mount resistors to achieve a more compact structure. Tuning mechanisms are inserted to designed filter and fabricated on a low loss substrate. Time domain method for tuning coupled filters is introduced as a tuning algorithm. Using mechanical tuners, SIW filter is tuned to desired filter performance.