Generating application layer IDS rules from cyber threat intelligence
Siber tehdit istihbaratından uygulama seviyeli IDS kuralları üretme
  1. Tez No: 438758
  2. Yazar: BAHRUZ JABIYEV
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NECATİ ERSEN ŞİŞECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Siber tehditlerin çeşit ve karmaşıklığı bilgisayar teknolojilerindeki gelişimlere paralel olarak artıyor. Bu yüzden, siber tehditleri tespit etmek ve onlarla savaşmak zorlaşıyor. Siber istihbaratın paylaşılması, çeşitli ve karmaşık tehditlere karşı korumayı artırmanın iyi bir yöntemidir, çünkü bu şekilde başkalarının bilgi ve tecrübesi kullanılarak tehditlere karşı daha uyanık olunabilir. MITRE'nin gelişimine öncülük ettiği TAXII, STIX ve CybOX standartları bize siber istihbaratın kapsamlı ve standartlaştırılmış bir şekilde tarif edilmesini ve etkin olarak paylaşılmasını sağlıyor. Bu tezin amacı, STIX/CybOX formatındaki siber tehdit istihbaratını, kolayca Suricata IPS/IDS sistemlerinde tanımlanabilecek Suricata kurallarına dönüştürmek. Düzenli olarak, güncel siber tehditleri baz alarak oluşturulan Suricata kuralları, Suricata sisteminin yeni yaranan tehditlere aşina olmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Variety and complexity of cyber threats are increasing in parallel with technological advancements in computer technologies. Therefore, it is getting harder to detect and fight cyber threats. Sharing of threat intelligence is a good way to grow immunity against various and complex threats, since it enables sharing parties to learn from others' experiences and knowledge, thereby to become alert to potential threats. XML-based standards TAXII, STIX and CybOX, of which development is led by MITRE, allow us to describe cyber threats in an extensive and standardized manner and to share them effectively. The aim of this thesis is to convert STIX/CybOX formatted threat intelligence data to Suricata rules which can be readily implemented on Suricata IDS/IPS. To create rules for a Suricata engine based on latest threat information on a regular basis, will enable it to get familiar with emerging threats.