Vücut alan ağlarındaki medikal cihazların ve mobil sağlık uygulamaların güvenlik analizleri
Security analyses of medical devices in body area network and mobile health applications
  1. Tez No: 438759
  2. Yazar: ABDULKERİM DEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YILMAZ ÇANKAYA, YRD. DOÇ. EMİN İSLAM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte insan vücudu ile etkileşimde bulunan medikal cihazlardan oluşan Vücut Alan Ağları (BAN) geliştirildi. Bu sayede örneğin insan kan basıncını ya da insülin değerini otomatik ölçen ve hastane yönetim sistemlerine transfer edebilen cihazlar günlük hayatta kullanılmaya başlandı. Bu medikal cihazlar bir yandan sağlık yönetimini iyileştirirken diğer taraftan bunlara yapılacak izinsiz müdahale ile insan sağlığını riske atabilmekte hatta ölümlere neden olabilmektedirler. Bu çalışmada Kablosuz Vücut Alan Ağları (WBAN)' nda kullanılan medikal cihazların ve mobil sağlık uygulamalarının güvenlik açısından analizleri gerçekleştirildi. Öncelikle WBAN' ın tehdit modellemesi yapılarak WBAN' daki özellikle uzaktan erişilebilir medikal cihazların karşı karşıya kaldıkları bütün tehditler ve riskler belirlendi. Bunun yanında akıllı cihazlar üzerinde çalışan mobil sağlık uygulamaları için güvenlik analizleri gerçekleştirildi. Ayrıca, WBAN sistem tasarımı için güvenlik gereksinimleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Body Area Networks (BAN) consisting of medical devices that interact with human body were developed in collaboration with technical developments in health area. Thus, devices such as automatically measuring the human blood pressure or insulin value and transferring to the hospital management system were started to use in daily life. These medical devices improves health management system. But, they cause to risk for human health with unauthorized intervention. In this study, medical devices used in Wireless Body Area Networks (WBAN) and mobile health applications were analyzed according to security properties. Firstly, all threats and risks faced by remotely accessible medical devices in WBAN were detected by doing threat modeling of WBAN. Furthermore, security analyses for mobile health applications on working smart devices were studied. Also, security requirements for design of WBAN system were defined.