Production planning implementation in a real life system
Bir gerçek hayat sisteminde üretim planlama uygulaması
  1. Tez No: 438763
  2. Yazar: ECEM PERÇİNBİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde, üretim planlama ve sipariş kabul kararlarının entegre edilmesi siparişe göre üretim yapan sistemler için önemli bir konudur. Üretim firmaları rekabet ortamında daha fazla kar sağlayacak siparişleri kabul etmeye çalışmaktadır. Bu tezde, klasik üretim planlama problemlerinin aksine siparişlerin kabul edilmesi, siparişlerin satış fiyatları ve teslim tarihlerinin atanmasıyla ilgili kararları içeren kapasite kısıtlı kısa dönem üretim planlama problemi, siparişe göre üretim yapan sistemler için çalışılmıştır. Normal mesai, fazla mesai ve fason üretim kaynak alternatifleri olarak düşünülmektedir. Ayrıca, siparişlerin satış fiyatlarının ve teslim tarihlerinin sabit parametreler olduğu karışık tamsayılı doğrusal olmayan programlama modeli ve siparişlerin satış fiyatlarının ve teslim tarihlerinin karar değişkeni olduğu çok amaçlı karışık tamsayılı doğrusal olmayan programlama modeli geliştirilmiştir. Doğrusal olmayan bu matematiksel programlama modellerine doğrusallaştırma yöntemi uygulanmıştır. Doğrusallaştırma yöntemi uygulamasından sonra, siparişlerin satış fiyatlarının ve teslim tarihlerinin sabit parametreler olduğu karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli ve siparişlerin satış fiyatlarının ve teslim tarihlerinin karar değişkeni olduğu çok amaçlı karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir ve bu modeller Lingo 14.0 yazılımı kullanılarak çözülmüştür. Siparişlerin satış fiyatlarının ve teslim tarihlerinin karar değişkeni olduğu çok amaçlı karışık tamsayılı doğrusal programlama modelini çözmek amacıyla ε-kısıt yöntemi kullanılmıştır. Siparişler için satış fiyatlarının ve teslim tarihlerinin karar değişkeni olduğu, önerilen çok amaçlı karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli sonuçların bir gerçek hayat sisteminde analiz edilmesi için otomobil fren diski imalat firmasında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the integration of production planning and order acceptance decisions has an important subject for make-to-order production systems. Production companies try to accept orders which provide more profit in a competitive environment. In contrast to classical production planning problems, capacity constrained short-term production planning problem which contains decisions about order acceptance, selling price and due date assignment for orders was studied for make-to-order production systems in this thesis. Regular time, overtime and subcontracting are considered as source options. Moreover, the mixed-integer non-linear programming model where selling prices and due dates are constant parameters and the multi-objective mixed-integer non-linear programming model where selling prices and due dates are decision variables were developed. The linearization method was applied to these non-linear mathematical programming models. The mixed-integer linear programming model where selling prices and due dates are constant parameters and the multi-objective mixed-integer linear programming model where selling prices and due dates are decision variables were developed after an application of the linearization method and these models were solved by using Lingo 14.0 software. In order to solve the multi-objective mixed-integer linear programming model where selling prices and due dates are decision variables, ε-constraint method was used. Proposed multi-objective mixed-integer linear programming model where selling prices and due dates are decision variables was implemented in the automotive brake disc manufacturing company in order to analyze the results of the model in a real life system.