Six sigma methodology and an application in service industry
Altı sigma metodolojisi ve hizmet sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 438771
  2. Yazar: ÜMİT KUVVETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA FİRUZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sektör ayrımı olmaksızın tüm firmalar, yoğun rekabetin olduğu piyasada yaşamlarını sürdürebilmeleri için müşterilerinin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve verimliliklerini arttırmak zorundadırlar. Düşük kalitenin sebeplerinden biri olan süreçlerdeki değişkenliği azaltarak hedefe ulaşan Altı Sigma metodolojisi, en iyiye ulaşma arzusundaki firmalar tarafından sıklıkla kullanılan süreç iyileştirme yöntemlerinden bir tanesidir. Altı Sigma ile ilgili yapılmış ve yapılmakta olan birçok çalışma olmasına karşın, bu çalışmaların büyük çoğunluğu üretim ve özel sektörde olup, hizmet ve özellikle kamu sektöründeki çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Kent içi toplu taşımacılık sektörü, kentlilerin ekonomik ve sosyal yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve modern şehirlerin en önemli göstergelerinden biri olmasına karşın, bu sektörde gerçekleştirilmiş kalite iyileştirme çalışmaları bir Altı Sigma çalışması bulunmamaktadır. Sebebiyet verdikleri can ve mal kaybının yanı sıra, kurum imajını ve yolcu memnuniyetini de olumsuz etkileyen trafik kazaları, lastik tekerlekli toplu taşıma hizmeti veren kurumlar açısından oldukça önemli sorunlardan bir tanesidir. Bu tezde, kent içi toplu taşıma hizmeti veren bir kamu kuruluşunda, belediye otobüslerinin karıştıkları trafik kazalarının azaltılması amaçlı bir Altı Sigma uygulaması amaçlanmıştır. DMAIC metodolojisinin kullanıldığı çalışmada elde edilen sonuçlar ve deneyimler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
All companies without sector discrimination have to meet their customers' expectations well and increase their productivity for surviving in the market that has intense competition. Six Sigma methodology that achieves the aim by reducing variability in processes which is one of low quality causes is one of process improvement methods frequently used by companies that aspire to attain the best. Although there are a lot of studies that have done and are still done related with Six Sigma, a great majority of these studies is in manufacturing and private sector and number of studies in public sector is very limited. Despite the fact that the sector of urban public transport affects directly quality of citizens' economic and social lives and is one of the most important indicators of modern cities, there is no Six Sigma study that is carried out in this sector. As well as loss of life and property that they cause, traffic accidents that affect negatively image of institution and passenger satisfaction is one of highly important problems for rubber-wheeled public transport service institutions. In this thesis, a Six Sigma implementation that targets to reduce number of traffic accidents that municipal buses are involved in an urban public transport institute is aimed. The obtained results and experiences are shared in the study that DMAIC methodology is used.