Numerical solutions of differential equations using residual method
Diferensiyel denklemlerin kalıntı metodu kullanımı ile sayısal çözümleri
  1. Tez No: 438770
  2. Yazar: VOLKAN ÖĞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM ADIYAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, tekil olma durumlarıyla birlikte ikinci mertebeden doğrusal olmayan başlangıç değer problemlerinin ve doğrusal olmayan sınır değer problemlerinin çözümlerine yaklaşmak için kalıntı metodu geliştirildi. Kalıntı metodunun uygulanışı, Bézier eğrileri kullanılarak yaklaşım fonksiyonunun oluşturulması ve kalıntı fonksiyonunu minimize edecek kontrol noktalarının bulunmasına dayanır. Bu metodun avantajı, kontrol noktalarının bulunması sırasında doğrusal olmayan denklemlerden olabildiğince kaçınmasıdır. Metodun hata analizi yapılmış ve teorik sonuçlar sayısal sonuçlarla kıyaslanmıştır. Metodun uygulanışı ve doğruluğu, doğrusal olmayan tekil Lane-Emden tipi denklemler ve Troesch problemi ile gösterilmiştir. Sayısal deneyimler önerilen tekniğin ne kadar etkili olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Residual method is developed to approximate solutions of second order non-linear initial value problems with its singular case and non-linear boundary value problems. Application of the Residual method is based on the construction of the approximate solution using Bézier curves and determination of the unknown control points by minimizing the residual function. Advantage of this method is avoiding non-linear equations, as far as possible, while determining the control points. Error analysis of the proposed method is given and theoretical aspects compared with numerical results. Singular non-linear equations of Lane-Emden type and Troesch's problem are used to illustrate the high accuracy and implementation of the method. Numerical experiments confirm the effectiveness of the suggested approach.