Levels of organochlorine compounds in sediment and fish from Eastern Aegean coast and use of polymeric sorbent for the extraction of DDT
Doğu Ege kıyılarında balık ve sedimentteki organoklorlu bileşiklerin seviyeleri ve DDT'nin ekstraksiyonu için polimerik sorbent kullanımı
- Tez No: 438789
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KÜÇÜKSEZGİN, PROF. DR. MÜNİRE NALAN TÜZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Kimya, Marine Science, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Kimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Doğu Ege kıyılarında 2014 yılında iki bölgeden (İzmir ve Çandarlı Körfezleri) alınan sediment ve balık örneklerinde organoklorlu bileşikler tayin edilmiştir. Sedimentteki toplam organoklorlu pestisitler (OCP) gramda 1,5-30 ng kuru ağırlık arasındadır. Sonuçlar, siklodienlerin genellikle baskın OCP olduğunu göstermiştir. Aroklor1254 ve 1260 bütün örnekleme noktalarında OCP‟den önemli ölçüde yüksek olup ortalama değerler sırasıyla gramda 45 ve 59 ng‟dır. En yüksek Aroklor ve OCP seviyeleri yoğun endüstriyel aktivitelerden dolayı Nemrut bölgesinden toplanan örneklerde bulunmuştur. Sediment kalite rehberlerine göre, Nemrut bölgesinde DDT seviyeleri ters biyolojik risk oluşturan değerlerden yüksektir. Sediment örneklerinde Aroklor 1254 seviyeleri bütün noktalarda muhtemel etki değeri (PEL) altında bulunurken Nemrut bölgesinde eşik etki seviyesini (TEL) aşmaktadır. Bu da Nemrut bölgesinde ters biyolojik etkiyi göstermektedir. Toplanan bütün balık örneklerinde (Mullus barbatus) OCP saptanmıştır. Maksimum toplam OCP değerleri Gülbahçe bölgesinden toplanan örneklerde bulunmuştur. En yüksek Aroklor değeri Aliağa‟da ölçülmüştür. İlgili indekslere göre, sonuçlar örnekleme alanlarında yeni DDT girdisinin olmadığını göstermektedir. DDT‟lerin tahmini günlük alım değerleri (FAO-WHO)‟nun tavsiye ettiği günlük kabul edilebilir seviyenin (ADI) altındadır. Pestisitlerin çevresel ortamdan uzaklaştırılmaları çok önemli olduğundan poly(HEMA-MAPA) nanokureleri DDT adsorbenti olarak kullanılmıştır. Temas zamanı, başlangıç DDT konsantrasyonu, sıcaklık, polimer miktarı ve iyonik siddeti içeren adsorpsiyon koşulları optimize edilmiştir. Sonuç olarak, poly(HEMA-MAPA) nanokureleri DDT adsorpsiyonunda etkin olarak kullanılabilir. Elde edilen sonuclar ışığında, gelecek çalışmalarda, çevresel matrislerden DDT‟nin uzaklaştırılması için poly(HEMA-MAPA) nanokurelerinin kullanımı önerilir.
Özet (Çeviri)
Organochlorines (OCs) were determined in sediment and fish samples from two regions (İzmir and Çandarlı Bays) in eastern Aegean coast during 2014. The total organochlorine pesticides (OCPs) in sediments were in the range of 1.5-30 ng per g dry wt. The results generally indicated that the cyclodienes were the predominant OCPs in sediments. Aroclor1254 and 1260 were present in noticeably higher levels than OCPs at all sampling sites with average values of 45 and 59 ng per g dry wt, respectively. The highest levels of Aroclors and OCPs were found in samples collected from Nemrut site which can be attributed to industrial activities. According to sediment quality guidelines (SQGs), the concentrations of DDTs were higher than the values that may cause adverse biological risk in Nemrut site. Aroclor 1254 levels in sediment sample exceeded the threshold effect level (TEL), showing that adverse biological effect is expected occasionally at Nemrut site whereas they were below the probable effect level (PEL) at all stations. OCPs were detected in all fish samples (Mullus barbatus) collected from the sampling sites. The maximum values of total OCPs was found in fish collected from Gülbahçe site. The highest concentration of Aroclors was found in samples from Aliağa. According to related indices, results indicate no recent influxes of DDT in the sampling areas. The estimated daily intake of DDTs was below the acceptable daily intake (ADI) level recommended by FAOWHO. Since removal of pesticides from environmental medium is very important, poly(HEMA-MAPA) nanospheres were used as adsorbent for DDT from standard solutions. Adsorption conditions including contact time, initial DDT concentration, temperature, amount of polymer and ionic strength were also optimized. It was concluded that poly(HEMA-MAPA) nanospheres can be effectively used as DDT adsorbent. For future studies, it seems possible for poly(HEMA-MAPA) nanospheres to be recomonded for DDT‟s removal from environmental matrices.