Yatağan bölgesi Taşkesik yer altı kömür sahası işletilebilir kömür rezervinin ve kalite dağılımının modellenmesi
Modelling of mineable reserve and quality distribution of Taskesik underground coal field in Yatagan region
  1. Tez No: 438798
  2. Yazar: MURAT PERVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu bitirme tezi, Yatağan–Taşkesik mevkiinde yer alan kömür sahasının kalite dağılımı ve yeraltı işletme yöntemi kullanılması sonucu üretilebilir rezerv miktarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Taşkesik sahasının jeolojisi, ve sahada yapılan sondaj çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Yapılan sondaj çalışmalarından elde edilen bilgiler doğrultusunda oluşturulan dört farklı veri tabanı hakkında bilgiler verildi. Ayrıca, neden dört farklı veri tabanı oluşturulmasının gerekçeleri açıklandı. Tez konusu çalışma sahasında bulunan kömürün rezerv miktarının tespiti ve kömürün kalitesinin modellenmesi için Autocad Carlson programı kullanıldı. Bu programda bulunan sondaj menüsü ile oluşturulan veri tabanları üzerinde işlemler yapıldı. Programın tabaka hesaplama menüsü ile ters uzaklık, kriging, en küçük kareler ve üçgenleme olmak üzere dört farklı jeoistatistiksel yöntem kullanılarak çalışma sahasında bulunan kömürün rezervi ile ilgili hesaplamalar yapıldı. Ayrıca programın blok model menüsünden yararlanılarak kömürün kalori modellemesi yapıldı. Hem rezerv miktarını hem de yeraltı üretim yöntemini olumsuz yönde etkilemesi bakımından sahada bulunan fay ve süreksizlerin modellenebilmesi için farklı yaklaşımlar ortaya konuldu. Böylece üretim dışı alanlar belirlenerek yeraltı üretim yöntemi için sahada bulunan toplam üretilebilir rezerv miktarının ne kadar olabileceğine dair sorununun cevabı verilmeye çalışıldı. Aynı zamanda kömürün kazılması aşamasında, üretim miktarını etkileyecek parametreler ortaya konularak, harmanlama çalışmaları ile birlikte farklı üretim miktarı senaryoları oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis, was carried out in order to determine both total mineable coal reserve, for underground method, and quality of coal is located around Yatagan-Taskesik region. Information about Taskesik field's geology and drillholes works were given. Information about four different drillhole databases which are comprised according to data obtained by drillhole works were given. Moreover, the reasons of why four different drillhole databases were prepared, were explained. AutoCAD Carlson software was used for the purpose of modeling of the coal quality and the determination of the amount of coal reserves. By using drillhole menu in this program, processes were carried out on prepared drillhole databases. Calculations, related to the coal reserves in the field of the thesis, were made by using kriging, inverse distance, triangulation, and least square geostatistical methods through strata calculation menu of the program. Also, calory modelling of the coal was performed by using block model menu of the program. In terms of adverse effects on both amount of reserves as well as underground mining method, different approaches were demonsrated to carry out modeling of faults and discontinuities in the field. Thus, it was aimed to give the answer to the question about how much could be the total amount of mineable coal reserve in the field for underground mining method by identifying non-production areas. Also, different amount of production scenarios with blending studies were created by defining the parameters will affect the amount of production at the stage of excavation of coal.