VA ve VIA grubundaki elementlerin HOMHED yapısal aromatiklik indisi parametrelerinin belirlenmesi
Determination of HOMHED structural aromaticity index parameters of elements in group-15 and group-16
- Tez No: 438797
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HANDE KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında VA (pniktojen) ve VIA (kalkojen) grubundaki elementleri içeren heterohalkalı moleküllerin aromatikliği, geometriye dayalı yapısal aromatiklik indisi pi Elektron Delokalizasyonunun Harmonik Osilatör Modeli (HOMHED) kullanılarak incelenmiştir. Yalnızca bir kaç elementle sınırlı olan HOMHED hesaplamasında kullanılan parametrizasyon şeması pniktojen ve kalkojen grubu elementleri fosfor, arsenik, selenyum ve tellür içerecek şekilde genişletildi. HOMHED indisi hesaplamasında kullanılan normalizasyon sabitleri pniktojen grubu ve kalkojen grubu içeren dibenzofuran-benzeri ve karbazol-benzeri heterohalkalı moleküler iskeletlerin aromatikliğini belirlemek için elde edildi. Cambridge Kristalografik Veri Merkezi (CCDC) ConQuest yazılımı aracılığı ile elde edilen bağ uzunlukları ve yeni sabitler kullanılarak bileşiklerin ortalama HOMHED değerleri hesaplandı. Pniktojen grubu içeren moleküler iskeletlerdeki iki komşu benzen halkasının aromatikliğindeki farklılıkların kalkojen grubu içeren moleküler iskeletlerdekinden daha belirgin olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, incelenen moleküler iskeletlerdeki beş-üyeli ve altı-üyeli halkaların aromatikliğinin birbirinden bağımsız ele alınabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aromaticities of heterocyclic molecules including elements in group-15 and group-16 were investigated using geometry-based structural aromaticity index, Harmonic Oscillator Model for Heterocycles with pi electrons delocalization (HOMHED). Parameterization scheme used in the calculation of HOMHED index which is restricted to only a few elements was extended so as to cover pnictogen and chalcogen group elements, phosphorus, arsenic, selenium and tellurium. Normalization coefficients used in the calculation of HOMHED index were obtained to determine aromaticities of dibenzofuran-like and carbazole-like heterocyclic molecular skeletons bearing pnictogen and chalcogen groups. Average HOMHED values of compounds using bond lengths retrieved from Cambridge Crystallographic Data Centre via ConQuest software and novel coefficients were calculated. It was observed that differences in aromaticities of two flanking benzenes in the molecular skeletons including pnictogens are more pronounced than those of molecular skeletons including chalcogens. Additionally, it was recognized that aromaticity of five-membered and six-membered rings in the considered skeletons can be independently treated from each other.