Biyo adaptif cephe elemanları
Bio adaptive facade elements
- Tez No: 438821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TOKUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Fosil enerji kaynakları günden güne azalmakta ve bu durum insanları daha yeşil ve yenilenebilir enerji kaynakları arayışına yöneltmektedir. Bu sebeple günümüzde sürdürülebilir enerjinin önemi artmaktadır. Biyoenerji de yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir ve biyokütlenin kimyasal dönüşümünden üretilmektedir. Biyokütle çeşitleri arasında algler de bulunmaktadır. Algler ya açık ya da kapalı kültür sistemlerinde yetiştirilmektedir. Alglerin üretimi için kullanılan kapalı sistemlere“fotobiyoreaktör”denmektedir. Fotobiyoreaktörler gün ışığını yakalamak, ulaştırmak, yöneltmek ve yetiştirme alanı içine bu ışığı dağıtmakta kullanılmaktadır. Bu reaktörler, sızdırmaz ve şeffaf konteynerler olup alg yetiştirilmesi için uygun ortamı sağlamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan biyokütlenin verimli kullanılması; uygun reaktör seçimi ve kullanımı ile mümkündür. Fotobiyoreaktörlerin bina cephelerine uygulandığı örnekler incelendiğinde, cephelerin yeni bir işlev kazandığı ve enerji üretimi için kullanılacak alanlara dönüştüğü görülmektedir. Bu sayede yapıların çevreye olan karbon salımları da azalmaktadır. Bu tezde fotobiyoreaktörlerin cephelere uygulanabilmesi ve cephelerden biyokütle üretim şekilleri araştırılmaktadır. Sonuç olarak, biyo adaptif bir cephe önerilmekte ve fotobiyoreaktörlerin cephelerde kullanımı için geliştirilen fikirler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fossil energy sources are decreasing day by day therefore the community is searching for greener and renewable energy sources. Thus, the importance of sustainable energy is increasing nowadays. Bioenergy is one of the renewable energy sources and is produced from chemical transformation of biomass. Algae is a biomass source. Algae are grown in either open or closed culture systems. The closed systems which are used for the cultivation of algae are called“photobioreactor”. Photobioreactors catch, transport, channel and distribute sunlight into the cultivation area. These reactors are mainly sealed, transparent containers that are used for providing suitable environment to cultivate algae. Efficient use of biomass which is one of the renewable energy sources is possible with selection and use of a suitable reactor. When the examples of photobioreactors which are applied on building facades are examined, these facades gain a new function and are transformed into an energy production area. Thus, they reduce the carbon emission of buildings to the environment. In this thesis, application of photobioreactors to the facades is investigated, in addition the production of biomass on building facades is researched. Consequently, a bio adaptive facade is suggested and ideas for integration of photobioreactors into facades is presented.