Polimer katkılı tamir harçlarının sülfat etkilerine dayanıklılığı
Sulfate resistance of polymer modified repair mortars
  1. Tez No: 438820
  2. Yazar: FARUK EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez kapsamında polimer katkılı çimento harcı ve beton üretimine yönelik olarak daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş ve literatür bölümünde özetlenmiştir. Deneysel çalışmalar kısmında, öncelikle 2008-2012 yılları arasında tamamlanan bir TÜBİTAK 108M062 projesi kapsamında üretilen polimer katkılı tamir harçlarının taze hal performansları ve mekanik özellikleri sunulmuştur. Söz konusu harçlar farklı oran ve türlerde polimer katkıları içermektedir. Polimer katkısı dozajı polimer türüne göre yüzde 0,25 ile yüzde 30 arasında değişmektedir. Polimer katkılarının seçiminde uygulamada sıkça kullanılan türler olmasına dikkat edilerek bir adet suda çözünebilir toz polimer (MH 10001), iki adet suda yeniden dağılabilir toz polimer (Vinnapas 7220, Vinnapas 8034) ve iki adet lateks emülsiyonu (Lipaton, Acronal S400) seçilmiştir. Bu tez kapsamında her polimer katkısı için sabit suyun çimentoya oranı (A grubu, suyun çimentoya oranı 0,50) ve sabit kıvam (B grubu, 130 mm yayılma çapı) koşullarında üretilen harç örnekleri üzerinde, uzun vadeli (7 yıllık) kılcal su emme, karbonatlaşma testleri gerçekleştirilmiş ve boşluk boyut dağılımı analizleri yapılmıştır. Ayrıca seçilen harç örneklerinin litrede 50 gramlık sodyum sülfat çözeltisinde 2,5 yıllık boy değişimi davranışları takip edilmiştir. Yukarıda özetlenen çalışmalara ek olarak 2015.KB.FEN.014 Nolu DEÜ Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında aynı harç karışımlarından yeni örnekler hazırlanıp sülfat çözeltisine henüz 1 haftalıkken yerleştirilip 3 aylık boy değişimi ölçümleri yapılmış olup, erken yaşta numunelerden boşluk boyut dağılımı için de numune alınmıştır. Elde edilen grafikler değerlendirilerek polimer katkılarının çimento harcının geçirimlilik özelliklerine, boşluk yapısına ve sülfat direncine etkileri kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, previous studies about polymer-modified cementitious mortar and production of concrete were examined and summarized in the literature section. At experimental studies section, first of all, fresh state performance and mechanical properties of the repair mortars were presented which have been prepared under the TÜBİTAK 108M062 project between 2008-2012. These mortars include additives and type of polymers at different ratios. Polymer additive dosage varies between 0.25 percent and 30 percent depending on the polymer type. A water-soluble polymer powder (MH10001), two water re-dispersible polymer powder (Vinnapas 7220, Vinnapas 8034) and two latex emulsion (Lipaton, Acronal S400) were selected by taking the commonly used types of application into account. In this thesis, long-term (7 years) capillary absorption, carbonation tests and the pore size distribution (PSD) analysis were conducted for each polymer additive mortar samples which has constant W/C ratio (Group A, W/C=0.50) and constant consistency (Group B, 130 mm spread flow diameter. Also the length change behaviors of selected mortar samples in 50 g/lt sodium sulphate solution were monitored for 2.5 years. In addition to the studies summarized above, new samples which prepared from the same mortar mix, has been immersed into sulfate solution when it was 1 week old, and taken 4 monthly length change measurements were performed for 3 months also another sample was taken for the pore size distribution of the mortar samples. The result in graphics evaluated and the effect of polymer additives on the permeability properties, pore structure and sulfate resistance of cement mortars were compared.