Detecting bad smells in codes by using algorithm analysis
Kodlardaki kötü kokuların algoritma analizi kullanılarak tespit edilmesi
  1. Tez No: 438828
  2. Yazar: AYLİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yazılım geliştirme sürecinde analiz, karar verme, tasarım yapma kusurları tespit etme ve hataları düzeltme önemlidir. Kodlardaki kötü kokular yanlış analiz, yeni modüllerin sisteme yanlış entegre edilmesi, yazılım geliştirme prensiplerinin göz ardı edilmesi, karmaşık kodlar yazılması, sistemin yanlış tasarlanması gibi durumlarda meydana gelir. Kötü kokular yazılım kalitesini azaltır ve sistemdeki potansiyel problemlerin göstergesidir. Daha kaliteli, performansı yüksek, maliyeti düşük, başka bir yerde kullanılması, değiştirilmesi ve geliştirilmesi kolay yazılımlar için kodlardaki kötü kokuların yeniden düzenleme ile yok edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, kodlardaki kötü kokunun ne olduğu, kötü koku çeşitleri, oluşma nedenleri, kod kokularını yok etme yöntemleri, yeniden düzenlemeyi ne zaman kullanırız, yeniden düzenleme yöntemleri, yeniden düzenleme süreci, algoritma analizi yöntemi ile kodlardaki kötü kokunun tespit edilmesine ve nasıl daha iyi kod yazılabilineceğine odaklanılmıştır. Tez çalışmasında, bazı sıralama algoritmalarının süresi karşılaştırılmış ve kodlardaki kötü kokuyla olan ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca, algoritma analizi ve koddaki kötü kokuların arasındaki ilişki incelenmiş, bazı sıralama algoritmalarının performansları çalışma zamanı hesaplamaları kullanılarak kıyaslanmış, nihayetinde, bazı özyinelemeli ve tekrarlamalı sıralama algoritmalarının karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Analysis, decision making, making design, detecting defects and correcting mistakes are important in software development process. Bad smell in code occurs in some cases, such as, wrong analysis, incorrect integration of new modules into the system, ignoring the software development principles, writing codes in complex way, designing system incorrectly etc. Bad smells reduce the quality of the software and an indication of potential problems in the system. Bad smells in the code must be destroyed for better quality, high-performance, low-cost, re-use, modification and easy development of software. Refactoring is simple but has a huge impact on software quality. This work focuses on the definition of bad smell in codes, types of bad smell, occurence reasons, methods of eliminating code smells, when do we use Refactoring, Refactoring methods, Refactoring process, detecting bad smells in code by algorithm analysis approach and how the code could be done better. In this thesis, some sorting algorithms periods were compared and their relationships with bad smells in code were explained. Additionally, the relationship between algorithm analysis and bad smells in code was examined. Performances of some sorting algorithms have been compared by using runtime calculations. Finally, in this thesis, comparison of the certain recursive and iterative sorting algorithms was made.